Near real time system identification of servo systems using frequency domain analysis
Servo sistemlerin frekans tabanlı analiz kullanılarak yaklaşık gerçek zamanlı sistem tanılaması
  1. Tez No: 720373
  2. Yazar: EMRE GEYİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ EMRE TURGUT, DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Servo sistemleri, belirlenen hata limitleri içerisinde girdi komutlarını takip edebilmek için makinelerin dönüş açılarını veya lineer deplasmanlarını kontrol eden sistemlerdir. Tipik bir servo sistemi; dönme veya ötelenme ataleti, bağlantı elemanları, tahrik motoru ve geri besleme sensöründen oluşur. Servo sisteminin mekanik karakteristiği, istenen sistem performansını sağlayabilmek için büyük önem taşır. Bu tezde, servo tahrik sistemlerinin mekanik karakteristiklerini izleyebilmek adına pratik bir yöntem önerilmiştir. Sistem parametrelerinin değişmezliği, klasik servo sistemlerinin kendilerine özel dizayn kriterleri içerisinde çalışması için gereklidir. Ancak, çalışma süresi arttıkça sistemler mekanik özelliklerinde değişimlere maruz kalmaktadır. Tanıtılan teknikler kullanılarak, bahse konu değişimler takip edilebilir ve ciddi sistem arızaları yaşanmadan ele alınabilir. Bahsedilen izleme kabiliyetinin gerçekleştirilebilmesi için teorik bir model kurulmuş ve ilgili denklemler türetilmiştir. Ardından önerilen yöntemin deneysel doğrulaması yapılarak çalışma genişletilmiştir. Teorik modelin test sonuçlarıyla uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Servo systems control the rotation angle or displacement of the machinery in order to follow reference input commands within required error limits. A typical servo system includes rotating or translating inertia, coupler elements, driver motor and feedback sensor. Mechanical characteristics of a servo system have considerable importance as to satisfy desired performance of the system. In this thesis, a practical method to monitor mechanical characteristics of a servo drive is suggested. Invariance of system parameters is required for classical servo systems to operate within their respective design conditions. However, as operational time increases, systems are subjected to changes in their mechanical properties. By implementing the methods derived in this thesis, such changes can be tracked and addressed before severe system failures occur. In order to realize the aforementioned monitoring ability, a theoretical model is established and related equations are derived. Then the study is extended to experimental verification of the suggested method. It is shown that the theoretical model agrees with test results.