Değişmeli güçlü p-grup kodları
Abelian powerful p-group codes
  1. Tez No: 720390
  2. Yazar: HÜSEYİN ALİ PEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ALTUNBULAK AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tezde ̈oncelikle iki ̈uretecli güçlü p-gruplarının grup kodları düşünülmüş ve bu grup kodlarının değişmeli olduğu ̈gozlemlenmiştir. ̇Ikinci ̧asamada, iki ̈ureteçli güçlü p-gruplarının direkt ̧carpımları düşünülmüş ve bu grupların grup kodları çalısmıstır. [4] nolu referanstaki yöntemler kullanılarak, gelistirdigimiz bir algoritma yardımıyla, iki ̈ureteçli grupların direkt ̧carpımlarının grup kodlarının bir ailesinin değişmeli olduğu gösterilmiştir. Özel olarak ̧calıştığımız cismi, parçalanış cismi seçersek, bu grupların minimal grup kodlarının değişmeli olduğu ̈gozlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider group codes for two generated powerful p-groups and conclude that these codes are abelian. Then, we study group codes for the direct product of two generated powerful p-groups. By using the methods in [4] and by using an algorithm which we write, we show that a specific family of group codes for the the direct product of two generated powerful p-groups are abelian. In particular, by choosing the splitting field for these groups, we show that minimal group codes are abelian.