Enteral yol ile beslenen akut inmeli hastalarda iki farklı ağız bakım yönteminin pnömoni gelişimine etkisi
The effect of TWO different oral care methods on pneumonia development in acute stroke patients fed by enteral pathway
- Tez No: 720396
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET EŞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: İnme sonrası oral alımı olmayan ve nazogastrik tüp (NGT) ile beslenen hastalarda, pnömoni gelişiminin önlenmesinde iki farklı ağız bakım yönteminin etkinliği arasındaki farklılığı incelemektir. Yöntem: Araştırma, Ağustos 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında, Ege Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Yoğun Bakım Biriminde randomize kontrollü tek kör yarı deneysel olarak yürütülmüştür. Araştırma dahil olma kriterlerini karşılayan 12 uygulama grubu ve 12 kontrol grubu olmak üzere toplam 24 hasta ile tamamlanmıştır. Veriler toplanırken; Hasta Tanıtım Formu, Ulusal Sağlık Enstitüsü İnme Skalası (NIHSS), Glasgow Koma Skalası (GKS), Yatak Başı Ağız Değerlendirme Ölçeği (YBADÖ) ve Hasta İzlem Formu kullanılmıştır. Uygulama gurubundaki hastalara inme sonrası yedi gün boyunca ağız bakım protokolü kullanılarak günde en az üç defa ağız bakımı verilmiştir. Ağız bakımında silme işlemi için %0,9 İzotonik sodyum klorür çözeltisi ve süngerli swap kullanılmıştır. Daha sonra diş fırçası ve % 0,12 klorheksidin ile fırçalama işlemi uygulanmıştır. Kontrol gurubundaki hastalara ise günde iki defa klorheksidin solüsyonu ve %0,9 İzotonik sodyum klorür çözeltisi kullanılarak abeslang ve gazlı bez ile silme yöntemi ile ağız bakımı verilmiştir. Yedi gün boyunca uygulama ve kontrol gurubundaki hastaların YBADÖ ile ağız içi değerlendirilmiş ve tükürük pH'ı ölçülüp kaydedilmiştir. Verilerin analizinde Ki-kare Testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi ve Spearman's Rank Order Korelasyonu kullanılmıştır. Sonuçlar %80 güç, anlamlılık p0,05). Yaş artışı ile YBADÖ puanı arasında negatif yönlü ilişki olduğu (p0,05). Uygulama gurubundaki hastalarda pnömoni gelişmezken, kontrol gurubundaki hastaların % 25'inde pnömoni geliştiği ve gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır (p>0.05). Pnömoni gelişen hastalarda YBAD ölçek puanı pnömoni gelişmeyen hastalara göre daha yüksek ve istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermiştir (p0,05). Sonuç: İki farklı ağız bakım uygulanan inme sonrası oral alımı olmayan ve nazogastrik tüp ile beslenen hastalarda pnömoni sıklıkları arasında fark bulunmamıştır. Pnömoni gelişen hastaların ağız sağlığı gelişmeyen hastalara göre daha zayıf olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the difference between the efficacy of two different oral care methods in preventing the development of pneumonia in patients who do not have oral intake after stroke and are fed with nasogastric tube (NGT). Method: The research was carried out between August 2020-April 2021, a randomized controlled single blind quasiexperimental in the intensive care unit of the Ege University Faculty of Medicine. The research was completed with a total of 24 patients, including 12 implementation groups and 12 control groups that meet the inclusion criteria. In data collection, Patient Identification Form, National Institute of Health Institute Stroke (NIHSS), Glasgow Koma Skalası (GKS), The Bedside Oral Exam (BOE), and Patient Follow-up Form were used. Oral care was given to patients in the implementation group at least three times a day using oral care protocol for seven days after stroke. 0.9% isotonic sodium chloride solution and sponge rod were used for oral cleaning. Then brushing was applied with toothbrush and chlorhexidine. Patients in the control group using % 0,12 chlorhexidine solution and 0.9% isotonic sodium chloride solution twice a day, oral care was given with abeslang and gauze. Oral evaluated with YBAD scale of patients in the implementation and control group for seven days and saliva pH measured and recorded. In the analysis of the data, the Chi-square test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test and Spearman's Rank Order correlation were used. The results were evaluated at 80% confidence interval, significance p 0,05). There is a negative correlation between increase in age and YBADS score. (p0.05).In patients developing pneumonia, YBAD scale score is higher than patients who do not develop pneumonia and the difference between groups is statistically significant (p0,05). Sonuç: There was no difference between the frequency of pneumonia in patients without oral intake and nasogastric tube feeding after stroke, where two different oral care was performed. It was found that the oral health of patients developing pneumonia was weaker than those who did not develop pneumonia.