Teknoloji ve yapay zekâ'nın insan kaynakları yönetimindeki rolü
The role of technology and artificial intelligence in human resource management
- Tez No: 720407
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DORUK MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kâr amacı güden veya gütmeyen kuruluşların faaliyetlerini yerine getiren ''insan'' faktörünün işletme verimliliğini arttırabilmesine teknolojik kaynaklar ve Yapay Zekâ uygulamaları yardımıyla katkıda bulunabilirliğinin tespit edilebilmesi bu araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma katılımcılarının her birine ''İnsan Kaynakları Yönetimi'nde Teknoloji ve Yapay Zekâ'nın Önemi'' hakkında bazı sorular yöneltilerek ortaya koyulan bu araştırmada yarı yapılandırılmış mülakat tekniğine başvurulmuştur. Bazı araştırma katılımcılarının İnsan Kaynakları departmanlarında teknolojik kaynak ve Yapay Zekâ uygulamalarından aktif ve verimli bir şekilde yarar sağladıkları gözlemlenirken diğer bazı araştırma katılımcılarının ise İnsan Kaynakları departmanlarında bahse konu kaynak ve/veya uygulamalardan yeterince yarar sağlayamadıkları gözlemlenmiştir. İşletmelerin İnsan Kaynakları departmanlarında teknolojik kaynak ve Yapay Zekâ uygulamalarını genel olarak günlük işlerin yerine getirilmesinin yanı sıra personel temini ve oryantasyon süreçlerinde de aktif olarak kullanıyor olmaları önemli bir veri olarak göze çarpmaktadır. İşletmelerin İnsan Kaynakları departman yönetici ve personellerinin teknolojik kaynak ve Yapay Zekâ uygulamalarından yeterince faydalanamadıkları görülmüştür. İnsan Kaynakları planlaması, kariyer yönetimi/geliştirilmesi, ücret yönetimi gibi bazı konularda da teknolojik kaynak ve Yapay Zekâ uygulamalarından faydalanılması durumunda işletmelerin maliyet ve zaman tasarrufu açısından önemli getiriler sağlayacağı tahmin edilmektedir. Çünkü İnsan Kaynakları sorumlularının personel temini, performans değerlendirme, eğitim/geliştirme faaliyetleri ve oryantasyon süreçleri gibi birtakım faaliyetlerde bu kaynak ve uygulamalardan son derece verimli bir şekilde faydalandıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine whether the“human”factor, which carries out the activities of profit-oriented or non-profit organizations, can contribute to increasing business efficiency with the help of technological resources and Artificial Intelligence applications. Qualitative research methods were used in the research. Semi-structured interview technique was used in this research, which was put forward by asking some questions about“The Importance of Technology and Artificial Intelligence in Human Resources Management”to each of the research participants. It has been observed that some research participants actively and efficiently benefit from technological resources and Artificial Intelligence applications in the Human Resources departments, while it has been observed that some other research participants cannot benefit enough from the mentioned resources and / or applications in the Human Resources departments. It is an important data that enterprises actively use technological resource and Artificial Intelligence applications in their Human Resources departments, in addition to performing daily tasks in general, as well as in personnel recruitment and orientation processes. It has been observed that the Human Resources department managers and personnel of the enterprises cannot sufficiently benefit from technological resource and Artificial Intelligence applications. It is estimated that businesses will provide significant returns in terms of cost and time savings if technological resources and Artificial Intelligence applications are used in some subjects such as human resources planning, career management/development, and wage management. Because it has been observed that Human Resources officers benefit from these resources and practices in a very efficient way in some activities such as personnel recruitment, performance evaluation, training/development activities and orientation processes.