Endüstri 4.0 teknolojilerinin modern insan kaynakları yönetiminde etkileri ve uygulanması
The effects and application of industry 4.0 technologies in modern human resource management
- Tez No: 934918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, Endüstri 4.0'ın modern insan kaynakları yönetimi üzerindeki etkilerini ve bu etkilerin organizasyonel yapılara yansımalarını araştırmayı hedeflemektedir. İlk bölümde, endüstri kavramı ve tarihsel gelişimi üzerinde durulmakta; Endüstri Devrimleri, Endüstri 1.0'dan Endüstri 3.0'a kadar detaylandırılarak, her bir devrimin iş dünyasına ve topluma sağladığı yenilikler ve dönüşümler ele alınmaktadır. Ayrıca, Endüstri 4.0'ın ne olduğu, ortaya çıkmasını tetikleyen faktörler ve bu yeni dönemin temel prensipleri kapsamlı bir şekilde açıklanmaktadır. Siber-fiziksel sistemler, Nesnelerin İnterneti (IoT), büyük veri ve analitik, yapay zeka, makine öğrenimi ve bulut bilişim gibi temel Endüstri 4.0 teknolojileri tanımlanmakta ve bu yeniliklerin üretim süreçleri ile organizasyonel yapıya nasıl entegre edildiği tartışılmaktadır. İkinci bölüm, İKY'nin dijitalleşme sürecini ve bu dönüşümün çalışan yönetimi üzerindeki etkilerini incelemektedir. Personel yönetiminden İKY'ye geçişin tarihsel süreci, İKY'nin tanımı ve stratejik yönetim gibi konulara yer verilmektedir. İKY'nin temel ilkeleri ve işlevleri ayrıntılı bir şekilde ele alınarak, modern İKY uygulamalarının dijitalleşme ile nasıl şekillendiği üzerinde durulmaktadır. Bu bölümde aynı zamanda, iş gücü planlaması, işe alım ve seçim, performans yönetimi, eğitim ve gelişim gibi temel İKY süreçlerinde dijital teknolojilerin etkisi araştırılmaktadır. Üçüncü bölümde ise, Endüstri 4.0'ın organizasyonlar ve işgücü üzerindeki etkileri detaylandırılmaktadır. Özellikle, iş gücü dönüşümü, yeni iş modelleri ve Endüstri 4.0 teknolojilerinin iş yerlerinde nasıl uygulandığına odaklanılmaktadır. Bu bağlamda, karar alma süreçlerinde yapay zekanın rolü, robotik hizmetlerin yaygınlaşması, akıllı fabrikalar ve bağlantılı evler gibi konular incelenmektedir. Ayrıca, Endüstri 4.0'ın İKY'nin modern fonksiyonlarına, özellikle iş gücü planlaması, eğitim ve gelişim, performans değerlendirme, seçme ve yerleştirme ile ücret yönetimi alanlarına olan etkileri detaylı bir biçimde ele alınmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, Endüstri 4.0'ın İKY'ye kattığı yenilikler ve dönüşümlerin organizasyonların gelecekteki yapıları ile işgücünün yönetimine nasıl yansıyacağına dair genel bir değerlendirme sunmaktadır. Bu teknolojik dönüşüm sürecinin hem işletmeler hem de çalışanlar açısından yaratılan fırsatlar ve zorluklar üzerinde de durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of Industry 4.0 on modern human resource management and its reflections on organizational structures. In the first part, the concept of industry and its historical development is emphasized; Industrial Revolutions are detailed from Industry 1.0 to Industry 3.0, and the innovations and transformations that each revolution has brought to the business world and society are discussed. In addition, what Industry 4.0 is, the factors that triggered its emergence and the basic principles of this new era are comprehensively explained. Key Industry 4.0 technologies such as cyber-physical systems, Internet of Things (IoT), big data and analytics, artificial intelligence, machine learning and cloud computing are described and how these innovations are integrated into production processes and organizational structure are discussed. The second section examines the digitalization process of HRM and the impact of this transformation on employee management. Topics such as the historical process of transition from personnel management to HRM, the definition of HRM and strategic management are included. The basic principles and functions of HRM are discussed in detail and how modern HRM practices are shaped by digitalization. This section also explores the impact of digital technologies on key HRM processes such as workforce planning, recruitment and selection, performance management, training and development. The third section details the impact of Industry 4.0 on organizations and the workforce. It focuses on workforce transformation, new business models and how Industry 4.0 technologies are applied in the workplace. In this context, topics such as the role of artificial intelligence in decision-making processes, the proliferation of robotic services, smart factories and connected homes are examined. Furthermore, the implications of Industry 4.0 for the modern functions of HRM, particularly in the areas of workforce planning, training and development, performance appraisal, selection and placement, and compensation management are discussed in detail. As a result, this study provides an overview of how the innovations and transformations that Industry 4.0 brings to HRM will be reflected in the future structures of organizations and the management of the workforce. The opportunities and challenges that this technological transformation process creates for both organizations and employees are also emphasized.