Hemşirelikte mesleki uyum ölçeği'nin geliştirilmesi
Development of the professional fit scale in nursing
- Tez No: 720436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin mesleki uyum düzeylerinin belirlenmesinde kullanılmak üzere“Hemşirelikte Mesleki Uyum Ölçeği”ni geliştirmek ve psikometrik analizlerini belirlemek amacıyla metodolojik tasarımda gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, İstanbul'da çalışan hemşireler (N=35.067), örneklemini ise kartopu örnekleme yöntemi ile ulaşılan 720 hemşire oluşturdu (n=720). Araştırma verileri, 05 Mayıs-22 Eylül 2021 tarihleri arasında, çevrimiçi olarak“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Kişi-İş Uyumu Ölçeği”ve“Hemşirelikte Mesleki Uyum Ölçeği Taslağı”kullanılarak toplandı. Verilerin analizi SPSS 22 ve AMOS 21 paket programları kullanılarak yapıldı. Elde edilen analiz sonuçlarına göre, taslak ölçeğin kapsam geçerlik indeksi 0,84 olarak tespit edildi. Faktör analizi sonucunda ölçeğin 56 maddeden oluştuğu ve toplam varyansın %68'ini açıklayan 9 faktörlü bir yapıya sahip olduğu bulundu. Ölçeğin doğrulayıcı faktör analizinde uyum iyiliği indeksi değerlerinin kabul edilebilir seviyelerde olduğu ve yakınsak ve ıraksak geçerliğinin sağlandığı belirlendi. Güvenirlik analizinde madde-toplam puan korelasyon değerlerinin 0,34 ile 0,77 arasında olduğu, Spearman-Brown ve Guttman Split-Half güvenirlik katsayılarının ise 0,891 olduğu belirlendi. Ölçeğin Cronbach Alpha katsayısı toplam ölçek için 0,979 olarak belirlendi. Ölçeğin“Kişi-İş Uyumu Ölçeği”kullanılarak karşılaştırılan paralel form geçerliği (r=0,347, p=0.000) ve test-tekrar test analizi (r=0,998, p=0.000) sonuçları arasında anlamlı korelasyon saptandı. Sonuç olarak hemşirelerin mesleki uyum düzeylerini belirlemeye yönelik geliştirilen Hemşirelikte Mesleki Uyum Ölçeği'nin geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This methodological study was conducted to develop the“Professional Fit Scale in Nursing”in order to determine nurses' professional fit levels and to conduct its psychometric analysis. The study population comprised nurses working in Istanbul (N=35.067), and the sample comprised 720 nurses reached using the snowball sampling method (n=720). Study data were collected online between May 05, 2021 and September 22, 2021, using the“Descriptive Information Form”,“Person-Job Fit Scale”and“Professional Fit Scale in Nursing - Draft”. Data analysis was performed using the SPSS 22 and AMOS 21. According to the analysis results, the content validity index of the draft scale was 0.84. The factor analysis demonstrated that the scale included 56 items and had a 9-factor structure explaining 68% of the total variance. According to the confirmatory factor analysis of the scale, the goodness of fit index values was at acceptable levels, and convergent and divergent validity was achieved. According to the reliability analysis, the item total score correlation values ranged between 0.34 and 0.77, whereas the reliability coefficients of Spearman-Brown and Guttman Split-Half were 0.891. The Cronbach's Alpha coefficient was 0.979 for the overall scale. A significant correlation was determined between the results of the parallel form validity of the scale achieved using the“Person-Job Fit Scale”(r=0.347, p=0.000) and the results of the test-retest analysis (r=0.998, p=0.000). In conclusion, it was determined that the Professional Fit Scale in Nursing, which was developed to determine the professional fit levels of nurses, was a valid and reliable measurement tool.