Farklı sulama seviyelerinin sivri biber (Capsicum annuum L.) verim ve kalitesi üzerine etkileri
Effects of different irrigation levels on pepper yield and quality (Capsicum annuum L.)
  1. Tez No: 720435
  2. Yazar: SİNEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN KUŞÇU, DOÇ. DR. HAKAN BÜYÜKCANGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Tatlı su kaynaklarının sınırlı olduğu bölgelerde farklı sulama programlarının bitkiler üzerindeki etkisinin araştırılması, sürdürülebilir su kaynakları yönetimi ve tarımsal kalkınma için önemlidir. Bu nedenle, yaz aylarında yağış değerlerinin düşük sıcaklık değerlerinin yüksek seyrettiği Bursa'da, damla sulama ile uygulanan farklı düzeylerdeki sulama suyunun sivri biber bitkisinin (Burkalem çeşidi) verimi, bazı verim bileşenleri ve su kullanım etkinliği (SKE) üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla 2019 yılında bir tarla denemesi yürütülmüştür. Sulama seviyeleri (S100, S75, S50 ve S25), A sınıfı buharlaşma kabından buharlaşan su miktarına farklı bitki-kap katsayıları (kpc) uygulanarak oluşturulmuştur. Uygulanan sulama suyu miktarı azaltıldıkça bitki su tüketiminin de azaldığı gözlemlenmiştir. En yüksek meyve verimleri S100 (kpc=1,00) ve S75 (kpc=0,75) konularında gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In regions with limited fresh water resources, investigation of the effects of different irrigation programs on plants is important for sustainable water resources management and agricultural development. For this reason, a field trial was conducted in 2019 in Bursa, where precipitation values are low and temperature values are high in summer, in order to investigate the effects of different levels of irrigation water applied with drip irrigation on the yield, some yield components and water use efficiency (WUE) of pepper (cv Burkalem). Irrigation levels (S100, S75, S50 and S25) were established by applying different plant-pan coefficients (kpc) to the amount of water evaporated from the class A evaporation pan. It was observed that actual evapotranspiration decreased as the amount of irrigation water applied was reduced. The highest fruit yields were observed in S100 (kpc=1,00) and S75 (kpc=0,75).