Modern dönel kavşaklarda mevcut durumun tespiti ve yapılacak iyileştirmelerle kapasiteyi düşürmeden trafik güvenliğinin arttırılması
Defining the current situation in modern roundabouts and increasing the traffic safety without reducing the capacity with the improvements to be made
  1. Tez No: 720437
  2. Yazar: ALİ DENİZ AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ulaşım ağlarında genel olarak trafik çatışmalarının meydana geldiği bölgeler kavşak alanlarıdır. Bu nedenle kavşak alanlarında uygulanacak kavşak tipleri tasarlanırken trafik güvenliği ön planda tutulmalıdır. Bu çalışmada, eş düzey kavşak tipleri kısaca anlatılmış, eş düzey kavşaklar arasında trafik güvenliği açısından en güvenli kavşak tipi olarak görülen modern dönel kavşaklardan ve tasarım ilkelerinden bahsedilmiş, seçilen kavşaklar trafik güvenliği ve hizmet düzeyleri açısından incelenmiştir. Uygulama yapılan kavşaklarda, tasarım ilkelerine bağlı bir şekilde trafik çatışma sayılarının azaltılarak trafik güvenliğinin arttırılması hedeflenmiştir. Modern dönel kavşaklara ait geometrik tasarımın, kavşaktaki trafik güvenliği ve performansı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yapılan uygulamalarda, kavşaklara ait çekilen insansız hava aracı görüntüleri kullanılarak PTV Vissim benzetim programı yardımıyla benzetim modeli oluşturulmuştur. Benzetim modeli verileri SSAM programı ile değerlendirilerek kavşaktaki trafik çatışma sayılarına bakılmış, benzetim modeli kullanılarak kavşaklara ait kapasite, kuyruk uzunluğu ve ortalama gecikme değerleri elde edilmiştir. Veriler değerlendirilmiş ve mevcut kavşaklarda iyileştirmeler yapılarak öneri kavşaklar tasarlanmıştır. Öneri kavşakların PTV Vissim benzetim programı ve SSAM programı kullanılarak trafik çatışma sayılarına, kapasitelerine, kuyruk uzunluklarına ve ortalama gecikme değerlerine bakılmıştır Yapılan iyileştirmelerle kavşaklardaki çatışma sayılarında %30 ile %89 aralığında azalma görülmüş olup araç başına düşen ortalama gecikmelerde ise %90'ı bulan iyileşmeler olmuştur.
Özet (Çeviri)
In transportation networks, the areas where traffic conflicts generally occur are intersection areas. For this reason, traffic safety should be a priority when designing the types of intersections to be used in the intersection areas. In this study, at-grade intersection types are briefly explained, modern roundabouts, which are seen as the safest intersection type in terms of traffic safety among at-grade intersections, and their design principles are mentioned, and selected intersections are examined in terms of traffic safety and service levels. At the intersections at which the application is made, traffic safety is to be increased by reducing traffic conflicts in accordance with the design principles. The influence of the geometric design of modern roundabouts on traffic safety and performance at the intersection is examined. In the designs and the simulation models, a simulation model was created with the help of the PTV Vissim simulation program by using unmanned aerial vehicle images taken from the intersections. By evaluating the simulation model data with the SSAM program, the number of traffic conflicts at the intersection was examined, and the capacity, queue length, and average delay values of the intersections were obtained by using the simulation model. The data was evaluated, and the proposed intersections were designed through improvements to the existing intersections. The traffic conflict numbers, capacities, queue lengths, and average delay values of the proposed intersections were examined and analyzed by using the PTV Vissim simulation program and SSAM program. With the improvements made, the number of conflicts at the intersections decreased between 30% and 89%, and the average delays per vehicle improved by 90%.