Hemşirelerde yetkinlik ölçeğinin geliştirilmesi ve yetkinliğin kişilik özellikleri ile ilişkisi
Developing nurse competence scale and its relationship with personality traits
- Tez No: 783879
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NEFİSE BAHÇECİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Amaç: Araştırma, hemşirelerde yetkinlik ölçeğinin geliştirilmesi ve yetkinliğin hemşirelerin kişilik özellikleri ile ilişkisinin belirlenmesi amacı ile yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Doğu Anadolu bölgesinde dört ayrı ilde bulunan kamu ve üniversite hastanelerinde çalışan 1200 hemşirenin katılımı ile gerçekleştirildi. Veriler; Tanıtıcı Bilgi Formu, Hemşirelerde Yetkinlik Ölçeği ve Beş Faktör Kişilik Özellikleri Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, açımlayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, güvenirlik analizleri, bağımsız ve bağımlı grup t testi, Pearson korelasyon analizi, One-way ANOVA test, Kruskal Wallis-H test, LSD ve doğrusal regresyon analizi kullanıldı. Bulgular: Hemşirelerde Yetkinlik Ölçeğinin analizleri sonucunda ölçek 101 madde ve sekiz alt boyut olarak belirlendi. Model uyum iyiliği göstergeleri (Χ2/df= 4,97; RMSEA= 0,06; CFI: 0,91) istendik değerlerde bulundu. Hemşirelerde Yetkinlik Ölçeği toplam puanı, bakım, profesyonellik, hemşirelik mevzuatı, eğitim öğretim, iletişim, mesleki ve kişisel gelişim, ekip çalışması, liderlik alt boyut puan ortalamaları sırasıyla; 4,23±0,61; 4,29±0,56; 4,19±0,66; 4,24±0,67; 4,17±0,71; 4,29±0,70; 4,14±0,73; 4,26±0,68; 4,26±0,71 olarak saptandı. Beş Faktör Kişilik Özellikleri Ölçeği toplam puan ortalaması 3,48±0,42'dir.
Özet (Çeviri)
Objective: The research was carried out with the aim of developing the nurse competence scale and determining the relationship of competency with the personality traits of nurses. Materials and Methods: The research was carried out with 1200 nurses working in public and university hospitals in four different cities in the Eastern Anatolia region. Data were collected using the Personal Information Form, Nurse Competence Scale, and the Big Five Inventory. Descriptive statistics, exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis, reliability analysis, independent and dependent group t-test, Pearson correlation analysis, One-way ANOVA test, Kruskal Wallis-H test, LSD and linear regression analysis were used in the analysis of data. Results: As a result of the analyses, the scale was finalized to include 101 items and eight sub-dimensions. Model goodness of fit indicators were good (X2/df= 4.97; RMSEA= 0.06; CFI: 0.91). Nurse Competence Scale total score and the scores from care, professionalism, nursing legislation, education and training, communication, professional and personal development, teamwork, and leadership sub-dimensions were 4.23±0.61, 4.29±0.56, 4.19±0.66, 4.24±0.67, 4.17±0.71, 4.29±0.70, 4.14±0.73, 4.26±0.68 and 4.26±0.71, respectively. The mean score of the Big Five Inventory was 3.48±0.42.