Ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktivite ve egzersizden hoşlanma düzeyleri ile saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between secondary school students levels of physical activity, enjoyment of exercise and their aggerssion levels
- Tez No: 720447
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktivite ve egzersizden hoşlanma düzeyleri ile saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Aksaray ilinde ortaokul düzeyinde öğrenim gören 262 (%52.4)'si kız 238 (%47.6)'i erkek olmak üzere toplam 500 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgiler Formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği, Fiziksel Aktiviteden Hoşlanma Ölçeği ve Saldırganlık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanısıra ikili karşılaştırmalarda bağımsız gruplar için t testinden, değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Pearson Korelasyon katsayısı tekniğinden yararlanılmıştır. Bunu yanında ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeylerinin egzersizden hoşlanma ve saldırganlık düzeyleri üzerindeki yordayıcılığını belirlemek amacıyla da basit doğrusal regresyon analizinden faydalanılmıştır. Araştırma örnekleminde yer alan öğrencilerin, egzersizden hoşlanma düzeylerinin yüksek olduğu görülürken saldırganlık düzeyleri ve fiziksel aktivite düzeylerinin ise orta seviyede olduğu görülmüştür. Ortaokul öğrencilerinin cinsiyet değişkeni açısından fiziksel aktivite, egzersizden hoşlanma ve saldırganlık düzeyleri arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma örnekleminde yer alan öğrencilerin düzenli spor yapma değişkenine göre fiziksel aktivite ve saldırganlık düzeyleri arasında anlamlı bir farklılığa rastlanmazken, egzersizden hoşlanma düzeyleri arasında anlamlı bir farklılığa rastlanmıştır. Araştırmada, ortaokul öğrencilerinin yaşları ile fiziksel aktivite düzeyleri arasında pozitif yönlü; egzersizden hoşlanma düzeyleri ve saldırganlık düzeyleri arasında ise negatif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ortaokul öğrencilerinin akademik başarıları ile fiziksel aktivite, egzersizden hoşlanma ve saldırganlık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Ayrıca araştırmada, ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ve egzersizden hoşlanma düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilirken öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyleri ile saldırganlık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Bununla birlikte araştırmada ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeylerinin egzersizden hoşlanma düzeyleri üzerinde anlamlı ve önemli bir yordayıcı olduğu görülürken saldırganlık düzeyleri üzerinde anlamlı ve önemli bir yordayıcı olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in the screening model in order to determine the relationship between secondary school students' levels of physical activity, enjoyment of exercise and their aggression levels. The sample of the study consisted of 500 students, 262 (52.4%) girls and 238 (47.6%) boys, who were studying at secondary school level in Aksaray province in the 2021-2022 academic year. In the study; Personal Information Form, International Physical Activity Scale, Physical Activity Enjoyment Scale and Aggression Scale were used as a data collection tool. In the analysis of the data, besides with the descriptive statistics, in pairwise comparisons independent sample t-test, to determine the relationship between the variables the Pearson Correlation coefficient technique was used. In addition, simple linear regression analysis was used to determine the predictor of physical activity levels of secondary school students on their enjoyment of exercise and aggression levels. It was observed that the students in the sample had a high level of enjoyment of exercise, while their aggression levels and physical activity levels were moderate. It was determined that there was no significant difference between the physical activity, enjoyment of exercise and aggression levels of secondary school students according to the gender variable. While there was no significant difference between the physical activity and aggression levels of the students in the sample according to the variable of doing regular sports, a significant difference was found between the levels of enjoying exercise. In the study, there was a positive correlation between the ages of secondary school students and their physical activity levels; on the other hand, a negative significant relationship was found between the levels of enjoyment of exercise and aggression levels. No significant relationship was found between the academic achievement of secondary school students and the levels of physical activity, enjoyment of exercise and aggression. In addition, while a positive and significant relationship was found between secondary school students' physical activity levels and their enjoyment of exercise, no significant relationship was found between students' physical activity levels and aggression levels. However, in the study, it was seen that physical activity levels of secondary school students were an important and significant predictor of their enjoyment of exercise, but not an important and significant predictor of aggression levels.