Nöropsikoloji temelli fiziksel aktivitelerin dikkat, bellek ve reaksiyon zamanı üzerine etkileri
The effects of neuropsychology-based physical activities on attention, memory, and reaction time
- Tez No: 974647
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, nöropsikoloji temelli fiziksel aktivite programlarının ortaokul öğrencilerinin dikkat, bellek ve reaksiyon zamanı üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmaya, yaşları 12 ile 14 arasında değişen, toplamda 30 ortaokul öğrencisi katılmıştır. Katılımcılar, deney (n=15) ve kontrol (n=15) olmak üzere rastgele iki gruba ayrılmıştır. Deney grubuna 12 hafta boyunca haftada bir kez, her biri yaklaşık 60 dakika süren nöropsikoloji temelli fiziksel aktivite programı uygulanmıştır. Uygulanan programda ısınma egzersizlerinin ardından, yürütücü işlevleri geliştiren komut ve kodlama etkinlikleri, görsel belleği destekleyen oyunlar, koordinasyonu artıran fiziksel aktiviteler, seçici dikkati güçlendiren uyaranlara tepki etkinlikleri ve reaksiyon hızını geliştirmeye yönelik özel egzersizler yer almıştır. Kontrol grubu ise aynı süre zarfında haftada bir kez geleneksel okçuluk derslerine devam etmiş ve başka herhangi bir ek fiziksel aktivite programına katılmamıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları arasında Sayı Dizisi Testi, Benton Görsel Bellek Testi, Stroop Testi ve Nelson El Tepki Süresi Testi bulunmaktadır. Verilerin istatistiksel analizi Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, deney grubundaki öğrencilerin dikkat, görsel bellek ve reaksiyon zamanı ölçümlerinde ön test ve son test arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde iyileşmeler olduğu saptanmıştır. Kontrol grubunda ise aynı parametrelerde ön test ve son test sonuçları arasında anlamlı bir değişiklik gözlenmemiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda ise Benton Testi, Reaksiyon Süresi değişkenlerinde deney grubunun lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Sayı dizisi ve Stroop hata puanı gibi diğer ölçütlerde de deney grubunun lehine yönelmiş, ancak istatistiksel anlamlılık düzeyine ulaşmamıştır. Bu bulgular, nöropsikoloji temelli fiziksel aktivite programının, öğrencilerin bilişsel fonksiyonları üzerinde belirgin bir olumlu etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, nöropsikoloji temelli fiziksel aktivite programlarının uygulanmasının öğrencilerin bilişsel becerilerini geliştirmek adına uygulanabilir olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the effects of neuropsychology-based physical activity programs on attention, memory, and reaction time in middle school students. A total of 30 middle school students aged between 12 and 14 participated in this research. Participants were randomly assigned into two groups: experimental (n=15) and control (n=15). The experimental group participated in a neuropsychology-based physical activity program once a week for 12 weeks, with each session lasting approximately 60 minutes. This program included warm-up exercises followed by activities aimed at enhancing executive functions through commands and coding exercises, games supporting visual memory, physical activities increasing coordination, stimuli response activities strengthening selective attention, and specialized exercises aimed at improving reaction time. The control group attended traditional archery classes once a week for the same duration and did not participate in any additional physical activity programs. Data collection tools utilized in the study included the Digit Span Test, Benton Visual Retention Test, Stroop Test, and Nelson Hand Reaction Time Test. Statistical analysis of the data was conducted using the Mann-Whitney U test and Wilcoxon Signed-Rank test. The results of the study revealed statistically significant improvements in attention, visual memory, and reaction time measurements between pre-test and post-test in the experimental group. No significant changes were observed in these parameters within the control group. Comparative analysis between groups demonstrated statistically significant differences in favor of the experimental group for the Benton Test and reaction time variables. Other parameters, such as Digit Span and Stroop error scores, also favored the experimental group but did not reach statistical significance. These findings indicate that neuropsychology-based physical activity programs have a significant positive effect on students' cognitive functions. The results suggest that implementing neuropsychology-based physical activity programs is effective and feasible for enhancing cognitive skills in students.