Yerköy-Kahyaköy (Yozgat) bölgesi polimetal cevherleşmesinin jeokimyası ve maden mikroskobik özellikleri
Geochemistry and ore microscopic characteristics of the polymetal mineralization of the Yerköy-Kahyaköy (Yozgat) region
  1. Tez No: 720456
  2. Yazar: OSMAN İLKER KEMALDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL ÖKSÜZ, DOÇ. DR. İSMAİL KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışma alanı, Yerköy ilçesinin (Yozgat) 10 km Güneydoğusu ve Kahyaköy mahallesinin 2 km Güneybatısında bulunmakta olup cevherleşme Orta Anadolu kristalen kompleksi granitoidlerinin monzogranitleri içerinde gözlenmektedir. Cevherleşme, Geç Kretase-Erken Paleosen yaşlı Kötüdağ Volkanitinin getirdiği hidrotermal akışlara bağlı olarak oluşmuştur. Cevherleşmenin ana mineral bileşenleri polimetalik karakter sergileyen manyetit, hematit, götit, kalkopirit, kovellin, bornit, malahit, azurit ve fahlerz'dir. Cevher örneklerinin jeokimyasal incelemeleri sonucunda cevherleşmede volkanik aktivitenin önemli etkisi olduğu düşünülmektedir. Cevherleşmede hem birincil hem de alterasyon ürünü oluşumlar belirlenmiştir. Kalkopiritin ve kovellinin götit tarafından ornatıldığı ve manyetitin de hematite dönüştüğü saptanmıştır. Bu durum cevherleşmenin birkaç evreden oluştuğunu şeklinde yorumlanmıştır. Bunun yanında cevherleşmenin volkanik aktiviteye bağlı daha düşük sıcaklıkta oluştuğu da düşünülebilir. Geç Kretase-Erken-Paloesen döneminde yaşanan volkanizma birincil cevherleşmeyi, dolayısı ile birincil mineralleri oluştururken, daha sonra gelen hidrotermal ve meteorik sular sonucunda ise ikincil minerallerin oluşmasına ya da var olan minerallerin değişmesine sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
The study area is located 30 km Southwest of Yozgat province, 10 km Southeast of Yerköy district, and 2 km Southwest of Kahyaköy district, and mineralization is observed in monzogranite in Central Anatolian Granitoids within the Central Anatolian crystalline complex. The mineralization was formed due to the hydrothermal flows brought by the Late Cretaceous-Early Paleocene aged Baddag Volcanite that cut the Central Anatolian Granitoids. Minerals exhibiting polymetallic character including magnetite, hematite, goethite, chalcopyrite, covelline, bornite, malachite, azurite, and fahlerz were determined in the bright section examinations made in the ore samples. Geochemical investigations were also carried out on the ore samples observed in the study area. As a result of these investigations, it is thought that volcanic activity has an important effect on mineralization. In the mineralization, both primary and alteration product formations were determined. It was determined that chalcopyrite and covellite were replaced by goethite and magnetite was transformed into hematite. This situation was interpreted as the mineralization consisting of several phases. In addition, it can be thought that the mineralization is a mineralization that developed at a lower temperature due to volcanic activity. While the volcanism experienced in the Late Cretaceous-Early-Paloesene period formed the primary mineralization and thus the primary minerals, the subsequent hydrothermal and meteoric waters caused the formation of secondary minerals or the change of existing minerals.