Isı denklemi için bazı ters problemler ve demir-çelik üretim tesislerinde risk yönetimi
Some inverse problems for the heat equation and risk management in the iron-steel industry
- Tez No: 720458
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET GÖLGELEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezde, başta demir-çelik sanayi olmak üzere bilim ve teknolojinin çeşitli alanlarında önemli uygulamaları olan ısı denklemi için bir ters problem ele alınmıştır. İlk olarak söz konusu denklem için sınır-değer, başlangıç değer ve Neumann problemlerinin çözümlerinin varlık, teklik ve kararlılık koşulları araştırılıp bu problemlerin analitik çözümleri verilmiştir. Daha sonra incelenen ters problemin sayısal çözümü için sonlu fark ve Lagrange interpolasyon yöntemlerine dayanan bir çözüm algoritması sunulmuştur. Elde edilen sayısal sonuçlar grafik ve tablolarla tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider an inverse problem for the heat equation which has important applications in various areas of science and technology, especially in the iron-steel industry. First; uniqueness, existence and stability of the boundary-value, initial-value and Neumann problems for this equation are investigated and the solution of these problems are given. Later, a solution algorithm for the inverse problem is constructed based on the finite difference approximation and Lagrange interpolation method. The obtained numerical results are discussed by using graphs and tables.