Cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin COVID-19 korkusu ile depresyon, anksiyete ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between fear of COVID-19 and depression, anxiety and burnout levels of nurses working in surgical clinics
  1. Tez No: 720486
  2. Yazar: BÜŞRA TARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yapılan bu çalışmada cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin COVID-19 korkusu ile depresyon, anksiyete ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya bir üniversite hastanesinin cerrahi kliniklerinde çalışan 58 kadın ve 13 erkek olmak üzere toplam 71 hemşire katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde kişisel bilgi formu,“COVID-19 Korkusu Ölçeği”,“Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği Kısa Formu”ve“Tükenmişlik Ölçeği Kısa Formu”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analiz aşamasında ise Statistical Package for the Social Sciences 25.0 programında Mann Whitney U analizi, Wallis H analizi ve Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda cerrahi hemşirelerinin COVID-19 korkusu ve tükenmişlik düzeylerinin orta seviyede olduğu, depresyon ve anksiyete düzeylerinin ise düşük düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Demografik değişkenlere göre hemşirelerin psikolojik sağlık sorunlarının genel olarak yaş grubu, cinsiyet, eğitim düzeyi, aile yapısı, aile içinde 65 yaş ve üstü veya kronik hastalığı olan birey bulunma durumu, kronik hastalığa sahip olma durumuna ve sigara ve alkol kullanma durumu değişkenlerine göre farklılaşmadığı bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the fear of COVID-19 and the levels of depression, anxiety and burnout of nurses who work in surgical clinics. A total of 71 nurses, including 58 women and 13 men, working in the surgical clinics of a university hospital participated in the research. Personal information form, 'COVID-19 Anxiety Scale', 'Depression, Anxiety and Stress Scale Short Form' and 'Burnout Scale Short Form' were used in the data collection process of the research. In the analysis phase of the obtained data in the research, Mann Whitney U analysis, Wallis H analysis and Spearman Correlation analysis were used in the Statistical Package for the Social Sciences 25.0 program. At the end of the study, it was determined that the COVID-19 fear and burnout levels of the surgical nurses were moderate, as the depression and anxiety levels were low. According to demographic variables, it was found that the psychological health problems of nurses generally did not differ according to age group, gender, education level, family structure, presence of individuals aged 65 and over or with a chronic disease in the family, having a chronic disease, and smoking and alcohol use variables (p>0.05).