Hemşirelerin COVID-19 geçirme durumlarına göre damgalanma, anksiyete ve bilgece farkındalık düzeylerinin mesleki yaşantılarına etkisi
Influence of being infected by COVID-19 on nurses' stigma, anxiety and wisdom awareness on their professional lifes
  1. Tez No: 744178
  2. Yazar: GAMZE BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma hemşirelerin COVID-19 geçirme durumlarına göre damgalanma, anksiyete ve bilgece farkındalık düzeylerinin mesleki yaşantılarına etkisini belirleme amacıyla yapıldı. Bu araştırma Tanımlayıcı-Karşılaştırma çalışmasıdır. Çalışma 15/05/2021 – 30/08/2021 tarihleri arasında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahili ve Cerrahi Kliniklerde çalışan dahil etme kriterlerine uygun 252 hemşire ile gerçekleştirildi. Araştırmadaki veriler, Sosyodemografik bilgiler, COVID-19 ile ilgili sorular ve COVID-19 Pandemisin Mesleki Yaşantıya Etkisi Envanteri (MYEE) bölümlerinden oluşan bir anket formu ve Koranavirüs Anksiyete Ölçeği (CAS; coronavirus anxiety scale), Toronto Bilgece Farkındalık Ölçeği (TBFÖ) kullanılarak toplandı. Elde edilen veriler Statistical Package for Social Science for Windows (SPSS) 23 programında yüzdelik dağılımlar, ortalamalar, Mann-Whitney U testi, ki-kare testi, t testi, Anova testi, kolerasyon ve lineer regresyon analizleri kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effects of stigma, anxiety and wise awareness levels of nurses on their professional lives according to their COVID-19 status. This research is a Descriptive-Comparison study. The study was carried out between 15/05/2021 – 30/08/2021 with 252 nurses who met the inclusion criteria of Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital Internal and Surgical Clinics. The data in the study were collected using a questionnaire consisting of Sociodemographic information, questions about COVID-19 and the COVID-19 Pandemic Impact on Professional Life Inventory (MYEE), and the Coranavirus Anxiety Scale (CAS), the Toronto Wise Awareness Scale (TBFÖ). The obtained data were evaluated using the Statistical Package for Social Science for Windows (SPSS) 23 program using percentile distributions, means, Mann-Whitney U test, chi-square test, t test, Anova test, correlation and linear regression analysis.