Effect of different rootstocks on fruit quality and plant nutrient content of almond cvs. ferragnes and ferraduel
Farklı anaçların ferragnes ve ferraduel badem çeşitlerinde meyve kalitesi ve bitki besin içeriğine etkileri
- Tez No: 720505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ EROĞUL, DOÇ. DR. MARíA DEL CARMEN MARTÍNEZ BALLESTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Badem uygun anaç, uygun çeşit kombinasyonları ile kaliteli meyvelerden oluşmuş verimli ağaçlarıyla yetiştiriciliğinin yapılması gereken ılıman iklim meyve türüdür. Meyve ağacı anaçları üzerine aşılı olan çeşitlerin meyve pomolojik özelliklerine, verim, meyve kalitesi ve bitki besin element içeriklerine etki etmektedir. Bu çalışmada Garnem, GF 677 ve badem çöğürü üzerine aşılı olan 'Ferragnes' ve 'Ferraduel' çeşitlerinin pomolojik özellikleri (kabuklu ve iç badem ağırlıkları, boyları, genişlik ve kalınlıkları, iç randımanı), verim, antioksian kapasiteleri, toplam fenol içerikleri, yağ asitleri ve bitki besin maddesi içerikleri iki yıl boyunca belirlenmiştir. Yapraklarda yapılan Azot (N) analizlerinde 'Ferraduel' çeşidinin Garnem ve GF-677 anaçlarından alınan örneklerde sırasıyla %2,29 ve %2,44 oranında önemli derecede yüksek bulunmuştur. Fosfor (P) içerikleri ise GF-677 anacına aşılanmış 'Ferraduel' badem çeşidinde %0,35 oranında en yüksek tespit edilmiştir. Potasyum (K) analizlerinde birinci yıl Ferraduel aşılı Garnem ağaçlarından alınan meyve örneklerinde %0,67 oranında yüksek değer gözlenmiştir. Magnezyum (Mg) seviyeleri meyve örneklerinde farklı çıkmazken, 'Ferraduel' aşılı garnem ağaçlarından alınan yapraklarda %1,27 oranında en yüksek belirlenmiştir. Badem örneklerinde başlıca yağ asitleri olarak palmitik, palmitoleik, stearik, oleik, linoleik ve linolenik asit tespit edilmiştir Farklı anaçlarda yetiştirilen bademlerin antioksidan aktiviteleri 4,80-9,50 μ mol TE/g FW, toplam fenol içerikleri 56.21-133,14 mg GAE/100 g FW arasında değişmiştir. Çöğür anaçlarının antioksidan ve fenol içerikleri GF-677 anacına ve Garnem anacına göre yüksek bulunmuştur. Çöğür anaç ve Garnem anacında yetiştirilen her iki badem çeşidinin meyve boyutları Garnem anacındaki bademlere göre daha yüksek bulunmuştur. İç doldurma oranı her iki yılda ortalama Çöğür/Ferraduel 22,14%, Garnem/Ferraduel 23,21%, GF-677/Ferraduel 23.59%; ortalama Çöğür/Ferragnes 33.82%, Garnem/Ferragnes 32.54%, GF-677/Ferragnes 34.12% olarak bulunmuştur. Badem ağırlıkları ve boyutları çöğür anaçta fazla olsada, diğer iki klon anacın iç doldurma oranları yüksek bulunmuştur. 'Ferraduel' çeşidine ait verim değerleri ağaç başına ortalama çöğür anaçta 6.38 kg, Garnem anacında 14.8 kg, GF-677 anacında 12.36 kg; 'Ferragnes' çeşidinde ise çöğür anaçta 5.9 kg, Garnem anacında 16.34 kg, GF-677 anacında 13.29 kg olarak belirlenmiştir. Çöğür anaç verim değerleri her iki çeşittede oldukça düşük bulunmuştur. Her ne kadar Garnem anacının verim değerleri yüksek olsa da GF-677 anacının kabuklu ve iç badem ağırlıkları, meyve boyutları Garnem anacına göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. GF-677 anacının da verim değerlerinin yüksek olduğu göz önüne alındığında Ferragnes ve Ferraduel badem yetiştiriciliği için GF-677 anacının uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Almond is a temperate climate fruit that should be grown with appropriate rootstocks, convenient variety combinations, and reproductive trees with quality fruits. Fruit tree rootstocks affect the fruit pomological characteristics, yield, fruit quality, and plant nutrient content of the grafted varieties. In this study, the pomological properties (The weight of the shelled fruits and kernels, length, width, thickness, kernel yield), yield, antioxidant capacities, total phenol contents, fatty acids, and nutrient contents of the 'Ferragnes' and 'Ferraduel' varieties, which are grafted on Garnem, GF 677 and Seedling rootstock were determined for two years. Nitrogen (N) analyses carried out on the leaves were found to be significantly higher in samples taken from Garnem and GF-677 rootstocks grafted with the 'Ferraduel' variety with the ratio of 2.29% and 2.44%, respectively. Phosphorus (P) content was found to be the highest at 0.35% in the 'Ferraduel' almond variety grafted on GF-677 rootstock. In Potassium (K) analyses, a high value of 0.67% was observed in fruit samples taken from 'Ferraduel' grafted on Garnem trees in the first year. Magnesium (Mg) levels did not differ in fruit samples, while was the highest in leaves taken from 'Ferraduel' grafted on Garnem trees with a rate of 1.27%. Palmitic, palmitoleic, stearic, oleic, linoleic, and linolenic acid were the main fatty acids in almond samples. Antioxidant activities of almonds grown in different rootstocks ranged between 4.80-9.50 μ mol TE/g FW, and total phenol content between 56.21-133.14 mg GAE/100 g FW. The antioxidant and phenol content of Seedling rootstocks were found to be high compared to GF-677 rootstock and Garnem rootstock. The fruit size of both almond varieties grown on Seedling rootstock and Garnem rootstock were found to be higher than those of Garnem rootstock. The kernel yield average for both years was found to be 22.14% in Seedling/Ferraduel, 23.21% in Garnem/Ferraduel, 23.59% in GF-677/Ferraduel, 33.82% in Seedling/Ferragnes, 32.57% in Garnem/Ferragnes, and 34.12% GF-677/Ferragnes. Although the almond weights and lengths were higher in the Seedling rootstock, the kernel yields of the other two clone rootstocks were found to be high. The yield values of 'Ferraduel' cultivar were determined as 6.38 kg per tree on average, 14.8 kg on Garnem rootstock, 12.36 kg on GF-677 rootstock; In the Ferragnes variety, it was determined as 5.9 kg in the Seedling rootstock, 16.34 kg in the Garnem rootstock, and 13.29 kg in the GF-677 rootstock. Considering that the yield values of GF-677 rootstock were high, GF-677 rootstock was determined to be suitable for 'Ferragnes' and 'Ferraduel' almond cultivation.