(E)-2-Methoxy-4-((Morpholınoımıno) Methyl) Phenol maddesinin moleküler yapısı ve bazı spektrumlarının teorik olarak incelenmesi
Master thesis theoretical investigation of the molecular structure and some spectra of ((E)-2-Methoxy-4-((Morpholinoimino) Methyl) Phenol
  1. Tez No: 720504
  2. Yazar: DÖNE EDA ALTINÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KANİ ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında Kilis 7 Aralık Üniversitesi Merkezi Araştırma Labaratuvarında ilk kez sentezlenen (E)-2-Methoxy-4-((Morpholinoimino)Methyl) Phenol (VAM) molekü-lünün yapısı X-RAY kristalografik yöntemle belirlenmiştir. Bunun yanında molekülün İnfrared (IR), nükleer manyetik rezonans (NMR) ve ultraviole (UV) spektrumlarıda elde edilmiştir. Elde edilen bu deneysel verilerin kuantum hesaplama yöntemleriyle GAUSSİAN09 paket programı kullanılarak molekülün optimizasyonu yapıldı. Molekülün geometrik yapısıyla ilgili bağ uzunlukları, bağ açıları ve dehidral açıları hesaplandı. Optimizasyondan elde edilen bu sonuçlar kullanılarak molekülün titreşim frekansları, 1H ve 12C NMR kimyasal kayma değerleri ve UV hesaplamaları yapıldı. Hesaplanan bu değerler deneysel sonuçlar ile karşılaştırılarak yorumlar yapıldı. Deneysel ve teorik olarak elde edilen değerler arasındaki uyumları görebilmek için de kolerasyon grafikleri çizildi. Elde edilen grafikler, hesaplama yöntemlerinin sonuçlarıyla deneysel sonuçların birbirleriyle oldukça uyumlu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the structure of (E)-2-Methoxsy-4-((Morpholinoimino) Methyl)Phenol(VAM) molecule, which was synthesized for the first time in the central research laboratory of Kilis 7 Aralik University, was determined by X-Ray Crystallographic method. In addition Infrared (IR), Nuclear Magnetic Resonance (NMR) and Ultraviole (UV) spectra of the molecule were also obtained. With the quantum calculation methods of these experimental data has obtained, the bond lenghts, bond angles and dehydral angles related to the geometric structure of the molecule were optimized by using GAUSSIAN 09 program. These calculated values were compared with the experimental values. Correlation graphs were drawn to see the agreement between experimental and theoretical values. The graphs obtained show that the results of the calculation methods and the experimental results are quite close to each other.