Influnce of internal sulfate effect on high strenght concretes in terms of qulity mangement
Yüksek mukavemetli betonlarda iç sülfat etkisinin kalite yönetimi açısından etkisi
  1. Tez No: 720512
  2. Yazar: MAYS AHMED MAJEED ALJOMAILY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yüksek dayanımlı beton kullanımı son zamanlarda çok ilgi gördü; Yüksek dayanımlı beton kullanımı beton sektörlerini küçülttüğü ve dolayısıyla tesisler içinde daha fazla alan sağladığı için yapının ağırlığını azalttığı için, kat sayısının artmasını sağlarken, zamanla yüksek dayanıklılığı ile de öne çıkmaktadır. Betona giren sülfatların etkisi, beton endüstrisinin karşılaştığı en önemli teknik sorunlardan biridir ve betonun teknik özelliklerinin kalitesini olumsuz etkiler, çünkü dahili sülfat atağı betonda büyük bir genleşmeye neden olur ve bu da betonda bir azalmaya yol açar. Özellikle köprülerde kullanılan beton yapılara zarar veren basınç direnci. Ve dev beton yapılar Bu çalışmada, farklı sülfat çözeltileri, Magnezyum sülfat MgSO4, Sodyum sülfat Na2SO4 daldırma süresi boyunca tamamen ve sürekli daldırılan beton modellerin basınç dayanımındaki değişimler takip edilerek dış kükürt tuzlarının betona etkisinin beton üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. ve Kalsiyum sülfat CaSO4, farklı konsantrasyonlarda ve farklı yaşlarda ayrı ayrı. ayrıca, iç sülfatın yüksek dayanımlı betonun kalitesi üzerindeki etkisi, yüksek dirençli betonun oluşumuna giren malzemelerin (çakıl, kum ve çimento) kalitesi üzerindeki etkisi incelenerek vurgulanmıştır. Sonuçlar, beton karışımlarında belirli bir oranda sülfat tuzlarının varlığında basma direnci ile doğrudan ve dolaylı çekme dayanımının azaldığını ve buna bağlı olarak aynı davranışı sergilediğini göstermiştir. Ayrıca, etkili kükürt tuzlarının toplam içeriği, kullanılan malzemenin taneciklerinin boyutuna bağlı olması nedeniyle, toplam sülfat içeriğinden daha iyi bir pozitif etkiye sahip olabilir. Çalışma ayrıca kaliteli araç kullanımının, betonun temel sorunlarını teşhis ederek ve bu sorunlara yol açan alt nedenleri belirleyerek ve bunlara yönelik uygun çözümler geliştirerek yüksek dayanımlı betonun özelliklerini iyileştirmede olumlu ve etkili bir etkiye sahip olduğunu bulmuştur. , tüm Diamond döngüsü ve klasik kalite araçlarıyla temsil edilen alt araçları boyunca. Çalışma, tri-kalsiyum alüminat miktarının %5'ten az ve kalsiyum, silikon ve çeşitli minerallerin oksitlerinin %25'ten az olduğu bir Portland çimentosu türü olan sülfat mukavemetli çimentonun kullanılmasını önerdi. sülfat tuzlarının oluşumunu azaltır, bu sırada betona sülfat etkisi olasılığı azalır. Çalışmanın önerdiği gibi Farklı aşamalarına göre kaliteyi takip etmeye devam etmek ve sapmaları teşhis etme ve tedavi etme konusundaki yüksek yeteneği için ona gerekli zamanı vermek amacıyla DAMAC çalışma ekibine güvenmek.
Özet (Çeviri)
The use of high-strength concrete has received much attention recently; Because the use of high strength concrete reduces the concrete sectors and thus provides more space within the facilities, reduces the weight of the structure, and allows an increase in the number of floors, while also distinguished by its high durability, with time. The effect of sulfates entering concrete is one of the most important technical problems facing concrete industries, which negatively affects the quality of the technical properties of concrete, as the internal sulfate attack leads to a large expansion in concrete, which leads to a decrease in the compressive resistance, which causes damage to concrete structures, especially those used in bridges. And giant concrete structures In this study, the effect of the attack of external sulfur salts on concrete was evaluated by following the changes in the compressive strength of concrete models that are fully and continuously immersed during the immersion period in different sulfate solutions, Magnesium sulfate MgSO4, Sodium sulfate Na2SO4 and Calcium sulfate CaSO4 separately, with different concentrations and different ages. also, the effect of internal sulfate on the quality of high-strength concrete was highlighted by studying its effect on the quality of materials entering the formation of high-resistance concrete, namely (gravel, sand, and cement). The results showed that the resistance to compression and direct and indirect tensile strength decreases in the presence of a percentage of sulfate salts in the concrete mixtures, and it exhibits the same behavior accordingly. Also, the total content of the effective sulfur salts may have a better positive effect than the total sulfate content because of its dependence on the size of the grains of the material used. The study also found that the use of quality tools has a positive and effective effect in improving the properties of high-resistance concrete by diagnosing the main problems of concrete and identifying the sub-causes leading to those problems and then developing appropriate solutions to address them, all through the Diamond cycle and its sub-tools represented by the classic quality tools. the study recommended The use of sulfate-strength cement, a type of Portland cement, where the amount of tri-calcium aluminate is limited to less than 5% and the oxides of calcium, silicon, and various minerals are less than 25%, which reduces the formation of sulfate salts, at which time the possibility of sulfate attack on concrete is reduced. As recommended by the study Relying on the DAMAC work team for the purpose of continuing to follow up on quality according to its different stages and giving him the time necessary for that for his high ability to diagnose and treat deviations