Kadın voleybolcularda süspansiyon temelli kor antrenman programının kuvvet, üst ektremite fonksiyon ve FMS puanlarına etkisi.
Reasearch on the effects of female volleyball players suspansion based core training programs, strength, upper body functions and FMS scores
  1. Tez No: 720513
  2. Yazar: YELİZ AY YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYFİ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı kadın voleybolcularda süspansiyon temelli kor antrenman programının kuvvet, üst ektremite fonksiyon ve FMS puanları üzerine etkisini incelemektir. Çalışmamıza yaşları 16.00±,89 olan 34 voleybolcu katılmıştır. Bu volebolculardan 11 TRX grubu, 14 Stabil zemin grubu 9 kişi kontrol grubu olarak yer almıştır. TRX ve stabil zemin grupları 8 hafta boyunca haftada 3 gün verdiğimiz kuvvet antrenmanı programını uygulamıştır. Dikey sıçrama testi G Walk cihazı ile izokinetik kas kuvveti CYBEX Humac Norm İzokinetik ile smaç hızı ve servis hızı radar cihazı ile ve FMS ölçümleri FMS test bataryası ile ölçülerek kaydedilmiştir. Kor bölgesi kuvvet ölçümleri için Mc Gills Kor Endurans Test bataryası kullanılmıştır. Stabil zeminde uygulanan egzersizler gövde fleksiyon, gövde ekstansiyon, prone bridge ve lateral fleksiyon değerlerini arttırmada, Stabil zemin grubunun ise sağ bacak squat, sol bacak squat ve hamstring curl, konsantrik sağ dış rotasyon (eksternal rotatörs) değerlerini arttırmada etkili olduğu, bununla birlikte, TRX ve stabil zeminde uygulanan egzersizler smaç hızı, dikey sıçrama ve anaerobik güç değerlerini arttırmada anlamlı olduğu görülmektedir. Diğer gruplardan elde edilen parametreler de istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemektedir (p>0,05). Ayrıca, Bütün araştırma gruplarında izokinetik ön test- son test değerleri arasında (sağ kol eksternal rotatör değerleri hariç) istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemektedir (p>0,05). Sonuç olarak süspansiyon temelli kor antrenmanı voleybol sporcularında kuvvet, üst ekstremite fonksiyon ve FMS skor puanı arttırmada anlamlı farklılık yaratmıştır. Sonuç olarak TRX ile uygulanan süspansiyon temelli kor antrenman kuvvet programının voleybol sporcuları için kuvveti, üst ekstremite fonksiyonlarını ve FMS Skor puanını arttırmada stabil zemin antrenmanlarından daha etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effectiveness of suspansion based core training programs applied to female volleyball players; The aim of this study is to determine the effects on strength, yupper body functions and FMS scores. 34 volleyball players aged 16.00±.89 participated in our study. Among these volleyball players, 11 TRX group, 14 Stable ground group and 9 people took place as the control group. Trx and Stable Ground groups applied strength training program which we have organized, 3 times a week and 8 weeks long. Vertical jump test was recorded with G Walk device, isokinetic muscle strength was measured with CYBEX Humac Norm Isokinetic, spike speed and service speed were measured with radar device and FMS measurements were recorded with FMS test battery. Mc Gills Torso Endurnace Test battery was used for core strength measurements. Exercises applied with a stable ground are effective in increasing the trunk flexion, trunk extension, prone bridge and Lateral Flexion values, while the stable ground group is effective in increasing the right leg squat, left leg squat and hamstring, concentric right external rotation (external rotators) values, however, TRX and exercises applied on stable ground are effective in increasing the values of Spike Speed, Vertical Jump and anaerobic power. There is no statistically significant difference in the parameters obtained from the other groups (p>0.05). As a result of this study we may say that suspansion based core training is more effective than the stable ground core egzersizes.