Abstract and spatial projections of criticism: Analysis of Sihhiye Ankara as a tolerance space
Eleştirinin soyut ve mekânsal izdüşümleri: Bir tolerans alanı olarak Sıhhiye Ankara analizi
- Tez No: 720511
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Mimarlık, Sosyoloji, Philosophy, Architecture, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Doğal çevreyi değiştirmek her zaman canlıların ihtiyaçları doğrultusunda yeni bir gerçeklik yaratmak için yapılmıştır. Bu bağlamda, toplumun ihtiyaç ve beklentilerinin zaman içinde değişmekle kalmayıp, aynı zamanda bazı yetkili, idari grupların öncelikleriyle çeliştiği çağdaş kentte sorunlu bir durum söz konusudur. Çağdaş şehirlerin çoğu zaman mevcut karmaşıklığa çözüm sunmakta yetersiz kaldığı, üstelik daha fazla soruna neden olduğu görülmektedir. Bu çalışma, kentin çelişkili durumunu hem soyut hem de mekansal düzeyde belirlemeye çalışmaktadır. Örgütlenme ve hoşgörü kavramlarını iki yönlü bir çıkış noktası olarak kullanarak, çağdaş kentte eksik olanın değişken ve dinamiği azaltmadan bir örgütler ağının karmaşıklığını çözümlemek için gerekli sosyo-politik açıdan geçirgen bir arayüz olduğu öne sürülmüştür. Mekânsal olarak, bu kavram, katılım ile ilerleme ve adalet özelliklerini ortaya koyabilen anonim kamusal alan olan bir yer kavramını ifade eder. Belirtilen nitelikler tolerans alanı adı altında özetlenmeye çalışılmıştır. Ankara'nın Sıhhiye Semti, sunduğu mekânsal nitelikler ile bir tolerans alanı olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Altering the environment has always been carried out to create a new reality that is in line with the needs of the living entities. In this context, there is a problematic situation in the contemporary city where the needs and expectations of the society not only change over time but also conflicts with the priorities of some authorized and administrative groups. Accordingly, contemporary cities are often inadequate to offer solutions to current complications, they even generate further problems. This study attempts to identify the unfitting state of the city on both abstract and spatial dimensions. By using the concepts of organization and tolerance as a twofold point of departure, it is claimed that what is lacking in the contemporary city is a socio-politically porous interface that is essential to manage the complexity of a network of organizations without reducing dynamic entanglements. In spatial terms, this concept refers to a notion of place that is the anonymous public realm capable to manifest the features of progression and justice through engagement. In this study, those qualities attempted to encapsulate under the name of tolerance space. Sıhhiye District of Ankara is examined as a case study of tolerance space as considered to be representative of given qualities.