Design, implementation and verification of a high-speed on-chip packet switch
Yüksek hızlı yonga üstü paket anahtarı tasarımı, gerçekleştirimi ve doğrulaması
  1. Tez No: 720521
  2. Yazar: AYHAN SEFA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAN ECE SCHMİDT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezde, yüksek hat hızlarında System on Chip (SoC) platformlarındaki modülleri birbirine bağlamak için bir yonga üstü paket anahtar mimarisi önerilmiştir. Önerilen yonga üstü anahtar için özel hedef uygulama, donanım hızlandırmalı bulut bilişim sistemleridir. Bu amaçla, FPGA üzerinde donanım hızlandırıcıları uygulayan heterojen bulut veri merkezlerinde FPGA Hızlandırıcı Kartları (FAC) kullanılmaktadır. Bulut kullanıcısından gelen veriler hızlandırıcılara getirilir ve FAC üzerindeki yüksek hızlı Ethernet Arayüzleri aracılıgıyla işlendikten sonra teslim edilir. FPGA, bulut hizmetlerini desteklemek için bellek modülleri ve SoC işlemcisi gibi başka modüllere sahiptir. Bu amaçla, heterojen arayüzleri birbirine bağlamak için yüksek verimli bir yonga üstü paket anahtarı gereklidir. Ayrıca, anahtar tasarımı, bulut veri merkezinin dinamik olarak degişen taleplerini karşılamak için ölçeklenebilir ve yapılandırılabilir olmalıdır. Bu tezin katkıları, bu gereksinimleri karşılayan bir yonga üstü paket anahtarının tasarımı, doğrulanması ve değerlendirilmesidir. Anahtar, ölçeklenebilirliği desteklemek için hat hızında çalışan giriş tamponlu bir anahtardır. Baglantı noktası sayısı, veri genişligi ve arabellek boyutları parametrelendirilir ve yapılandırılabilir. Bildigimiz kadarıyla, sistematik doğrulamasıyla birlikte sunulan bir yonga üstü anahtar uygulaması yoktur. Yonga-üstü anahtar tasarımı, Xilinx Zynq-7000 ailesinin XC7Z100FFG1156-2 SoC ürününde uygulanmaktadır. Boru hattı donanım mimarisi ve bellek organizasyonu ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Sistematik doğrulama, SystemVerilog altyapısı kullanılarak gerçekleştirilir. Modelsim aracında SystemVerilog tarafından toplanan istatistiklerden yararlanarak anahtarın 40 Gbps hat hızında 100% verimi ve 1250 ns civarında maksimum gecikmeyi destekledigini gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an on-chip packet switch architecture to interconnect modules on System on Chip (SoC) platforms at high line speeds is proposed. The particular target application for the proposed on-chip switch is hardware accelerated cloud computing systems. To this end, FPGA Accelerator Cards (FAC) are employed in heterogeneous cloud data centers which implement hardware accelerators on the FPGA. The data from the cloud user is brought on the accelerators and delivered after processing through high-speed Ethernet Interfaces on the FAC. The FPGA has other modules such as memory modules and SoC processor for supporting the cloud services. To this end, a high-throughput on-chip packet switch is required to interconnect heterogeneous interfaces. Furthermore, the switch design should be scalable and configurable to meet the dynamically changing demands of the cloud data center. The contributions of this thesis are the design, verification and evaluation of an on-chip packet switch that addresses these requirements. The switch is an input-queued switch that operates at line rate to support scalability. The number of ports, the data width and buffer sizes are parametrized and configurable. To the best of our knowledge there is no on-chip switch implementation presented together with its systematic verification. The on-chip switch design is implemented on the XC7Z100FFG1156-2 SoC of the Xilinx Zynq-7000 family. The pipelined hardware architecture and the memory organization are described in detail. The systematic verification is carried out using the SystemVerilog infrastructure. We demonstrate that the switch supports 100% throughput at 40 Gbps line speed and a maximum latency around 1250 ns by making use of the statistics collected by SystemVerilog in Modelsim tool.