Extension of an open source resource management tool for heterogeneous cloud data centers: Implementation and evaluation
Heterojen bulut veri merkezleri için bir açık kaynak kaynak yönetim aracının genişletilmesi: Gerçekleştirim ve değerlendirme
  1. Tez No: 720522
  2. Yazar: TAHA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAN ECE SCHMİDT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bulut Bilişim, sırasıyla Altyapının Servis Olarak Sunulması (IaaS) ve Yazılımın Servis Olarak Sunulması (SaaS) kapsamında kullanıcıların sanal makine (SM) ve veri işleme isteklerini gerçekleştirmek için bilgi işlem kaynaklarının sanallaştırılmasıyla sağlanır. Mevcut heterojen bulut veri merkezleri, bu hizmetleri daha verimli bir şekilde sunmak için geleneksel sunuculara ek olarak donanım hızlandırıcıları içerir. Heterojen fiziksel bilgi işlem kaynaklarını IaaS ve SaaS isteklerine tahsis etmek önemli bir araştırma problemidir. Bir yandan, taleplerin gereklilikleri yerine getirilmelidir. Öte yandan, kaynak kullanımı ve güç tüketimi verimli olmalıdır. OpenStack, IaaS'ye odaklanan popüler bir bulut yönetim platformudur. Kullanıcı isteklerini toplar ve buna göre bulut veri merkezindeki VM'leri başlatır. OpenStack'in varsayılan kaynak tahsisi, verimli kaynak kullanımına ilişkin herhangi bir ilave optimizasyon olmaksızın yalnızca kullanıcı talebini yerine getirmeyi amaçlar. Bu tez, yukarıda listelediğimiz gereksinimleri karşılamak için heterojen bulut veri merkezlerinin kaynak yönetimi ve tahsisine yönelik bir OpenStack uzantısı geliştirir, uygular ve değerlendirir. OpenStack'in varsayılan filtre tabanlı kaynak tahsis yöntemi, herhangi bir optimizasyon endişesi olmadan yalnızca istek gereksinimlerini karşılamayı hedefler. Bu amaçla, bu tezin yazıldığı sırada mevcut olan en son OpenStack sürümünde güç minimizasyon hedefleriyle ILP tabanlı bir bulut kaynak tahsisi yöntemini entegre ediyoruz. OpenStack'in tanımlanmış API'lerine göre gerekli tüm mesajlaşmayı sağlayan ILP çözücüyü arayüzleyen bir yazılım mimarisi geliştiriyoruz. Genişletilmiş uygulamanın tamamı, bulut sunucuları, 40 Gbps ağ ve heterojen bir bulut veri merkezini temsil eden donanım hızlandırıcılara sahip FPGA kartları içeren bir laboratuvar kurulumunda gerçekleştirilir.
Özet (Çeviri)
Cloud Computing is enabled by the virtualization of computing resources to realize users' requests of virtual machines (VMs) and data processing in the scope of Infrastructure as a Service (IaaS) and Software as a Service (SaaS) respectively. The current heterogeneous cloud data centers incorporate hardware accelerators in addition to the conventional servers to offer these services more efficiently. It is an important research problem to allocate heterogeneous physical computing resources to a mixture of IaaS and SaaS requests. On the one hand, the requirements of the requests should be satisfied. On the other hand, resource use and power consumption should be efficient. OpenStack is a popular cloud management platform that focuses on IaaS. It collects the user requests and accordingly instantiates VMs in the cloud data center. The default resource allocation of OpenStack only aims for fulfilling the user request without any further optimizations regarding efficient resource use. This thesis develops, implements and evaluates an extension of OpenStack to address the resource management and allocation of heterogeneous cloud data centers to address the requirements that we list above. The default filter-based resource allocation method of OpenStack only targets fulfilling the request requirements without any optimization concern. To this end, we integrate an ILP-based cloud resource allocation method with power minimization objectives in the most recent version of OpenStack that was available at the time of writing this thesis. We develop a software architecture that interfaces the ILP solver which provides all the required messaging according to the defined APIs of OpenStack. The entire extended implementation is realized in a laboratory set-up that features cloud servers, a 40 Gbps network and FPGA cards with hardware accelerators that represent a heterogeneous cloud data center.