Active suspension control for energy harvesting vehicles
Enerji geri kazanımlı taşıtlar için aktif süspansiyon kontrolü
  1. Tez No: 720532
  2. Yazar: ELMA KICUKOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL HACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Otomotiv endüstrisinin en zor görevlerinden bazıları tüketici ihtiyaçlarını karşılamak, optimum sürüş konforu, yol tutuşu ve yolcuların güvenliğini sağlamaktır. Dolayısıyla, araştırmacılar ve mühendisler sürekli olarak taşıt performansını artıracak yollar aramaktadır. Ortaya atılan fikirlerden birisi, inerterlerin iki terminalli cihaz olarak kullanılmaya başlanmasıyla sürüş konforunda artışlar sağlamaktır. Bunun yanında, otomobil kullanımının artmasıyla birlikte enerji tüketimi artmış, bu da sıcaklık, ses veya istenmeyen titreşimli hareketler şeklinde yüksek enerji kaybı problemini beraberinde getirmiştir. Bu sebeple, mühendisler taşıtların süspansiyon sistemlerinden enerji geri kazanımı fikrini geliştirmişlerdir. Bu çalışmada aktif süspansiyon kontrolüne sahip taşıtlardan enerji geri kazanımı konusu ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, iki farklı inerter bazlı süspansiyon sistemi kullanarak inerterin enerji geri kazanım potansiyelini göstermektir. Yapılan analiz için çeyrek taşıt modeli kullanılmıştır. Ayrıca, çeyrek taşıt modeline sürüş konforunu arttırmak için aktif kontrolcü uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlardan aktif Bulanık Mantık Kontrolcü kullanımıyla sürüş konforunun iyilleştirilmesi sağlanırken çeyrek taşıt modeline inerterden enerji geri kazanımı potansiyeli de sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The most challenging tasks of the automotive industry are to meet the customers' needs and provide optimal ride comfort, road holding and safety for the passengers. Therefore, researchers and engineers are in constant seek for the improvement of the vehicle ride performance. One of the ideas was the introduction of inerter, as a two terminal device, that has improved the ride comfort of the vehicles. However, with the increased use of automobiles one more challenge has occurred which is the energy consumption that has led to a lot of energy wasted in form of heat, noise, or undesired vibrational motions. As a result, engineers came up with the idea of energy harvesting from vehicle's suspension system. In this study, energy harvesting of active suspension vehicles is examined. The aim is to show the energy harvesting potential of the inerter by using two different inerter based suspension systems. Quarter car model is used for analysis. Additionally, active controller is applied on the quarter car model in order to increase the road comfort of the vehicle. From the results obtained, it is seen that the ride comfort improvement is achieved with the use of the active Fuzzy Logic Controller (FLC) while providing the quarter car model a potential to harvest energy from the inerter.