Lean six sigma in banking sector: A case study for the reduction of paper consumption of an Iraqi bank by applying the principles of lean six sigma concept
Bankacılık sektöründe yalın altı sıgma: Bir Irak bankasının yalın altı sigma ilkelerinin uygulanarak kağıt tüketiminin azaltılmasına ilişkin bir örnek inceleme
  1. Tez No: 720533
  2. Yazar: AMENAH AL TEKREETİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEŞKESE, PROF. DR. SELİM ZAİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kağıt tüketimi son yıllarda üç kattan fazla arttı. Artan kağıt kullanımı ciddi sosyal ve ekonomik zorluklar doğurmaktadır. Bir yandan kağıt kullanımı ve kontrolsüz israfı bankaların genel kârlılıklarında %10'luk bir düşüşe yol açarken, diğer yandan kağıt tüketimi iklim değişikliği krizine önemli bir katkı sağlıyor. Bu nedenle, bu makale, sistemdeki doğal kusurları, tutarsızlıkları ve boşlukları ve üretkenliği artırabilecek olası faktörleri anlamaya yardımcı olan bir yalın altı sigma stratejisi kullanır. Bu araştırma makalesinde karma bir yaklaşım (nitel ve nicel veriler) kullanılmaktadır. Irak merkezli bir bankanın katıldığı bir anket yapıldı. Anket, kağıt tüketiminin ve atıklarının bankanın genel karlılığını etkilediğini ortaya koyuyor. Ayrıca, toplam kağıdın yaklaşık %40'ı farklı işlemlerde israf edilmektedir. Altı Sigma stratejisinin uygulanması, kağıt tüketimini haftada 17498 sayfadan 5512'ye düşürür, bu da %70'lik bir azalma ve kârlılıkta %10'luk bir artış anlamına gelir. Çalışma, bankalarda kağıt hamurundan üretilen kağıdın yerini alacak elektronik bir yöntem önermektedir
Özet (Çeviri)
Paper consumption has increased more than threefold in recent decades. The increased use of paper poses serious social and economic challenges. On the one hand, the use of paper and its unchecked waste lead to a 10% fall in the overall profitability of banks, and on the second hand, paper consumption is a major contributor to the climate change crisis. Therefore, this paper employs a lean six sigma strategy that helps figure out the inherent flaws, discrepancies, and loopholes in the system and possible factors that can increase productivity. This research paper uses a mixed approach (qualitative and quantitative data). A survey was conducted that included one bank based in Iraq. The survey finds that paper consumption and its waste affect the overall profitability of the bank. Moreover, about 40% of the total paper is wasted in different operations. Applying the Six Sigma strategy reduces paper consumption from 17498 pages per week to 5512, which is a 70% reduction and a 10% increase in profitability. The study proposes an electronic method to replace the pulp-made paper in banks.