Minör kafa travmalı geriatrik hastalarda CTHEAD skorunun etkinliği ve akut travmatik beyin patolojilerini predikte eden faktörlerin analizi
Efficacy of CTHEAD score in geriatric patients with minor head trauma and analysis of factors predicting acute traumatic brain pathologies
  1. Tez No: 720572
  2. Yazar: HABİB SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ALGIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Acil Pediatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Minör kafa travması ile acil servise başvuran 65 yaş ve üzeri hastalarda CTHEAD skorunun geçerliliğinin ve Beyin BT'de akut travmatik patolojik lezyonu öngörmede prediktör faktörlerin incelenmesi Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak tasarladığımız çalışmamız, etik kurul onayını takiben Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne Ocak-Kasım 2021 tarihleri arasında minör kafa travması ile başvuran 65 yaş ve üzeri hastalar üzerinde tek merkezli olarak yürütüldü. Çalışmamızda primer sonlanım olarak CTHEAD skorunun geçerliliğinin incelenmesi, sekonder sonlanım olarak; Beyin BT'de akut travmatik lezyonu predikte eden faktörlerin incelenmesi olarak belirlendi. Mekanik ventilasyon, yoğun bakım ve intrakranial cerrahi girişim ihtiyacı ile hastane içi ölüm ise önemli klinik sonlanımlar olarak belirlendi. Veri analizi için SPSS 15 kullanıldı. Bulgular: Acil servise minör kafa travması ile başvuran 65 yaş ve üzeri 365 hastada CTHEAD skorunun Beyin BT'de akut travmatik lezyonu öngörme ve dışlamadaki duyarlılığı araştırıldı. Beyin BT'sinde patolojik bulgu saptanan 21 hastanın CTHEAD skoru ortancası 0 (0 - 1), beyin BT'si normal olan 344 hastanın CTHEAD skoru ortancası 0 (0 – 0.75) olarak hesaplandı ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.010) Skorun beyin BT'de patolojik bulguyu öngörmedeki tanısal değerliliğini analiz etmek için yapılan ROC analizinde eğri altında kalan alan (AUC) 0.629 (%95GA= 0.492 – 0.766) olarak hesaplandı. Hastalar CTHEAD skoru eşik değeri
Özet (Çeviri)
Objective: Validity of the CTHEAD score in patients aged 65 and over who presented to the emergency department with minor head trauma and Evaluation of predictive factors in predicting acute traumatic pathological lesion in Head CT. Materials and Methods: Our study, which we designed retrospectively, was carried out in a single center on patients aged 65 years and older, who presented to the Ümraniye Training and Research Hospital Emergency Service with minor head trauma between January and November 2021, following the approval of the ethics committee. Results: The sensitivity of the CTHEAD score in predicting and excluding acute traumatic lesion in head CT was investigated in 365 patients aged 65 years and older who presented to the emergency department with minor head trauma. The median CTHEAD score of 21 patients with pathological findings in head CT was 0 (0-1), and the median CTHEAD score of 344 patients with normal head CT was 0 (0 - 0.75), and the difference was statistically significant. (p=0.010) The area under the curve (AUC) was calculated as 0.629 (95%CI= 0.492 - 0.766) in the ROC analysis performed to analyze the diagnostic value of the score in predicting the pathological finding in head CT. When the patients were dichotomized so that the CTHEAD score cut-off value was