TOT ve TVT operasyonlarında üretral mobilite, meş lokalizasyonu ve cerrahi sonuçlarının karışılaştırılması
Comparison of urethral mobility, mesh localization and surgical results in TOT and TVT operations
- Tez No: 720571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİSUN VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: TOT(Transobtrator Tape) ve TVT(Tension-free Vaginal Tape) operasyonları uygulanmış hastaların postoperatif kontrol muayenelerinde meş lokalizasyonun transperineal ultrasonografi ile incelenmesi ve hastaların postoperatif semptomları ve operasyondan memnuniyetleri ile meş lokalizasyonları arasındaki ilişkinin karşılaştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2015 – Aralık 2020 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde TOT(n:45) ve TVT(n:44) operasyonu uygulanmış, operasyon üzerinden en az 1 yıl geçmiş 89 hasta çalışmaya dahil edildi. Demografik özellikleri, inkontinans anamnezleri, Q tip test açıları, I-QOL, UDI-6, IIQ-7, AAM-V8 skorlarına preoperatif dosya kayıtlarından ulaşıldı. Postoperatif kontrolde aynı sorgulamalar tekrarlandı. Transperineal ultrasonografi ile meş açısı ,üretraya rölatif meş yerleşimi(proksimal, midüretral, distal), meş-simfizis pubis mesafesi, meş-üretra mesafesi istirahatte ve valsalva ile ölçüldü. Bulgular: Her iki operasyon grubu olgularda preoperatif ve postoperatif inkontinans, urgency, koital inkontantinans, disparoni, Q tip test açısı değişimi, AAM-V8, I-QOL, UDI-6 ve IIQ-7 anket skorları kıyaslandığında tümünde anlamlı ve olumlu yönde değişimler izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the mesh localization by transperineal ultrasonography in the postoperative examinations of patients who had undergone TOT(Transobtrator Tape) and TVT(Tension-free Vaginal Tape) operations, and to investigate the relationship between postoperative symptoms, patient satisfaction and mesh localization. Materials and Methods: Patients who underwent TOT(n:45) and TVT (n:44) operations in the Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between January 2015 and December 2020 and who were at least one year postoperative were included in the study. Demographic features, incontinence situation, I-QOL, UDI-6, IIQ-7, AAM-V8 scores were recorded from patient files, and repeated during the postoperative examinations. Transperineal ultrasonography was used to measure mesh angle, mesh location relative to the urethra (proximal, midurethral, distal), mesh symphysis distance and mesh urethra distance during rest and Valsalva. . Results: When the preoperative and postoperative incontinence, urgency, coital incontinence, dyspareunia, Q tip test angle change, AAM-V8, I-QOL, UDI-6 and IIQ-7 questionnaire scores were compared, significant and positive changes were observed in both operation groups.