Investigation the effect of proteasome inhibition on death receptors in breast cancer cell lines
Meme kanserinde proteazom inhibisyonunun ölüm reseptörleri üzerindeki etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 720585
  2. Yazar: RABAR A. KHORSHEED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ÇAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Meme kanseri dünyada en sık görülen kanserlerden biridir. Meme kanseri tedavisi için çeşitli modern genetik modülasyon ve modifikasyon yöntemleri geliştirilmiştir. Malignite tedavisi için yeni stratejiler geliştirilse de araştırılması gereken birçok yeni alan bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, iki meme kanseri hücre hattında çeşitli ölüm reseptörlerinin ekspresyon profillerindeki değişiklikleri belirlemek için 26S proteazom inhibitörü bortezomib'i kullandık. Başlangıçta hücreler, kullanılan iki meme kanseri hücre hattının hücre canlılığı üzerinde etkili olan belirli dozları belirlemek için farklı konsantrasyonlarda bortezomib ile tedavi edildi. MTT sonuçları, artan bortezomib konsantrasyonlarının, doza bağlı bir şekilde hücre canlılığını azalttığını ortaya koydu. Ayrıca, apoptoz indüksiyonunda önemli roller oynayan birkaç ölüm reseptörünün ekspresyonundaki bortezomib aracılı potansiyel değişiklikleri de test ettik. Toksik olmayan düşük dozdaki bortezomib uyglamasınınmeme kanseri hücre hatlarında FAS (CD95), DR4 (TRAIL-R1) ve DR5 (TRAIL-R2) ekspresyonunu modüle ettiğini bulduk. Bu veriler, düşük bortezomib konsantrasyonunun, immünojenik hücre ölümüne katkıda bulunabilecek ölüm reseptörlerinin ekspresyonunu modüle ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most common cancers in the world. Various modern methods of genetic modulation and modification have been developed for the treatment of breast cancer. Despite development of new strategies for the treatment of the malignancy, there are many new areas that need to be investigated. In this thesis study, we used the 26S proteasome inhibitor, bortezomib, to determine changes in the expression profiles of several death receptors in two breast cancer cell lines. Initially, the cells were treated with different concentrations of bortezomib to determine particular doses that are effective on the cell viability of two used breast cancer cell lines. MTT results revealed that increased bortezomib concentrations decrease cell viability in a dose dependent manner. In addition, we also tested bortezomib mediated potential changes in the expression of several death receptors that play important roles in the induction of apoptosis. We found that low concentration of bortezomib which is not toxic to breast cancer cells treatment modulates expression of FAS (CD95), DR4 (TRAIL-R1) and DR5(TRAIL-R2). These data suggest that low concentration of bortezomib modulates the expression of death receptors which may contribute to immunogenic cell death.