COVID-19 pandemi sürecinin tıp fakültesi öğrencilerinde fiziksel aktivite ve yaşam tarzına etkisi
Effects of the covid-19 pandemic on physical activity and lifestyle in medical students
  1. Tez No: 720586
  2. Yazar: GONCA TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PALANDUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaçlar: Covid-19 pandemi sürecinde sokağa çıkma kısıtlamaları; okulların, iş yerlerinin kapatılması; kişilerin karantinaya alınması gibi önlemler uygulanmıştır. Tüm bu önlemler fiziksel aktivitede azalmaya ve sedanter davranışlarda artışa yol açmıştır. Bu durum fiziksel ve psikolojik sağlığı olumsuz etkilemiştir. Bu çalışmanın amacı pandeminin yol açtığı kısıtlamaların öğrencilerde fiziksel aktivite, yaşam tarzı, ağırlık, anksiyete ve ruhsal durum açısından etkilerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntemler: Tanımlayıcı tipteki bu araştırma 2020-2021 öğrenim yılında İstanbul Tıp Fakültesi öğrencilerinde yapılmıştır. Google Formlar'da hazırlanan anket öğrencilere iletildi. Anket üç bölümden oluşmaktaydı. İlk bölümde cinsiyet, boy ve ağırlık soruları; ikinci bölümde pandemi öncesi ve pandemi dönemi için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (IPAQ-SF) vardı; son bölümde yaşam tarzı ve ruhsal durum sorgulanmaktaydı. Katılımcıların MET skorları hesaplandı. Pandemi öncesi ve sonrası fiziksel aktivite değişimleri ve diğer veriler kıyaslandı. Bulgular: Çalışmamızda pandemi sonrası fiziksel aktivitenin azaldığı görülmüştür. Düşük, orta, şiddetli fiziksel aktivite ve toplam MET skoru azalırken sedanter zaman skorları artmıştır. Yapılan kategorizayonda inaktif bireylerin yüzdesi artarken, çok aktif bireylerin yüzdesi azalmıştır. Kadınlarda toplam MET skoru, erkeklerden daha düşük saptanmıştır. Uyuma sürelerinde artış gözlenmiştir. Katılımcıların %49,7'si kilo aldığını; %50,6'sı pandeminin ruh halini kötü etkilediğini, %50,3'ü pandemi nedenli anksiyete yaşadığını beyan etmiştir. Sosyal aktivite ile ruh hali arasında pozitif korelasyon tespit edilmiştir. Sonuçlar: Pandemi gibi sosyal hayatın kısıtlandığı durumlar bireylerde fiziksel aktivitede azalmaya ve sedanter davranışlarda artışa yol açar. Uyku, beslenme, sosyal aktivite gibi yaşam tarzı alışkanlıklarında değişme olur. Bu durum kilo alımını da beraberinde getirir. Kişilerin ruh halini olumsuz etkiler ve anksiyeteye neden olabilir.
Özet (Çeviri)
Objectives: During the Covid-19 pandemic, measures such as closing schools and workplaces; quarantining people have been implemented. All these measures led to a decrease in physical activity and an increase in sedentary behaviors. This situation adversely affected physical and psychological health. The aim of this study is to reveal the effects of the restrictions on students in terms of physical activity, lifestyle, weight, anxiety and mood. Material and Methods: This descriptive study was conducted on the students of Istanbul Faculty of Medicine in the 2020-2021 academic year. The questionnaire was prepared in Google Forms and delivered to the students. It consisted of three parts. In the first part, there were questions about gender height and weight; the second part was the short form of the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ-SF) for the pre-pandemic and pandemic period; and in the last part, lifestyle and mental status were questioned. MET scores of the participants were calculated. Physical activity changes before and after the pandemic and other data were compared. Results: We observed that physical activity decreased after the pandemic. While low, moderate, vigorous physical activity and total MET scores decreased, sedentary time scores increased. In the categorization, while the percentage of inactive individuals increased, the percentage of very active individuals decreased. The total MET score in women was found to be lower than in men. An increase in sleeping times was observed. 49.7% of the participants stated that they gained weight; 50.6% of them declared that the pandemic affected their mood badly, and 50.3% of them stated that they had anxiety due to the pandemic. A positive correlation was found between social activity and mood. Conclusions: Situations with restriction of social life, such as pandemics, lead to a decrease in physical activity and an increase in sedentary behaviors. It causes changes in lifestyle habits such as sleep, nutrition and social activity. This also leads to weight gain. It negatively affects the mood of people and may result in anxiety.