The architectural cogitatio: A phenomenological critical realist contact for the ethico-political prognosis of the 21st century architecture theory
Mimari cogitatio: 21. yüzyıl mimarlık kuramının etik-politik öngörüsüne yönelik fenomenolojik eleştirel gerçekçi bir temas
  1. Tez No: 720605
  2. Yazar: GÜNCE EŞİNGEN KINAYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BASA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Tez, mimarlığı, failliğinin algısal nesnesi olarak öne sürer; ve bütünlüğünü, binyılın başında ve onu takip eden yirmi yıldaki çağdaş söylemsel işleyişlerden türetilen bir imgelem olarak görür. Bu çalışma, Latin felsefesinden gelen cogitatio terimi aracılığıyla, disiplin alanını kendi düşünümselliğinin bir nesnesi olarak eklemleyerek, mimarlığın fenomenolojik parantez içindeki durumunu ele almaktadır. 21. Yüzyıl mimarlık kuramını biçimlendirmek adına mevcut ve yeni ortaya çıkmakta olan teşhis konumlarını dokuyacak bir çerçeve önermektedir. Bu tez, önce mimarlık algısının nasıl kendi bilincinin içeriği haline geldiğini, daha sonra mimarlığı kargaşaya sürükleyen entelektüel düşüncede ortaya çıkan kaymaları, ve son olarak da disiplinin politik ve ahlaki söyleme doğru yeniden yönlendirilmesini inceleyerek, felsefenin mimari düşüncedeki temel üstünlüğünü yeniden kurmayı amaçlamaktadır. Tez, mimarlığın çıkmazlar ve yeniden uyanışlar arasındaki durumunu teşhis etmekte, failliğinin nasıl ilerleyeceğine dair bilinmezlik içinde olduğu bir açmazı tasvir etmekte ve geçerli bir ontolojik yaklaşım için henüz tamamlanmamış bir araştırmayı sürdüren aletik çabayı ileri sürmektedir. Ahlaki dürüstlüğü kurarak, mimarlığı kişinin kendisiyle olan bireyci parrhesiastik iletişimi üzerinden yeniden biçimlendirme potansiyelini sunmaktadır. Yönelimselliğin öneminden hareketle, hem fenomenolojinin hem de eleştirel gerçekçiliğin kavramsal ve üstdilsel araçlarını mimari tartışmaya dahil etmektedir. Bu tez, sosyolojik ve ekonomik şimdiki zamana ilişkin eleştirel söylemin siyasallaşmasının merkezine yerleştirilen çağdaş mimarlığın felsefi açıklamasına rehberlik etmek için eleştirel gerçekçi üstkuram ve mimarlık kuramının temas alanını genişletmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis puts forward architecture as the perceptual object of its agency; and sees its totality as imagery derived from the contemporary discursive mechanisms at the turn of the millennium and the following two decades. Through the term cogitatio from Latin philosophy, the study covers the status of architecture between phenomenological brackets by articulating its disciplinary sphere as an object of its own reflexivity. It proposes a framework to weave the present and emergent diagnostic positions to cast architecture theory for the 21st century. This thesis aims to re-establish the foundational supremacy of philosophy in architectural thinking, first by examining how the perception of architecture becomes the content of its own consciousness, and later, the emerging shifts in intellectual thought inclined architecture into turmoil, and finally, the reorientation of discipline towards political and moral discourse. The thesis diagnoses the status of architecture as lodged between predicament and resurgence, portrays an aporia where its agency is in puzzlement of how to proceed, and asserts an alethic endeavor that sustains an incomplete search for a valid ontological approach. It introduces the potential to recast architecture over the individualist parrhesiastic communication with oneself, constituting moral uprightness. Based on the significance of intentionality, the study brings the conceptual and metalinguistic tools of both phenomenology and critical realism into the architectural debate. Altogether, the thesis extends the contact area of critical realist metatheory and architecture theory to guide the philosophical account of contemporary architecture placed at the center of the politicization of critical discourse about the sociological and economic present.