Miyokard enfarktüs tanılı hastalara acil serviste verilen ilaçlar ile koroner anjiyografi sonrasındaki kalp aksının karşılaştırılması
Comparison of medications given to patients diagnosed with myocardial infarction in the emergency department and their HEART axis after coronary angiography
  1. Tez No: 720615
  2. Yazar: ABDULGAFFAR ERGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZANSAMİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Miyokard Enfarktüs Tanılı Hastalara Acil Serviste Verilen İlaçlar ile Koroner Anjiyografi Sonrasındaki Kalp Aksının Karşılaştırılması, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Acil Tıp Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Van, 2022. Amaç: Günümüzde elektrokardiyografi, kalp şikayetleri ile başvuran hastalar için ilk değerlendirmenin önemli bir parçasıdır. Spesifik olarak, aritmileri ve iskemik kalp hastalığını değerlendirmek için non- invaziv, uygun maliyetli bir araç olarak önemli bir rol oynar. EKG hızlı, ucuz ve ulaşılabilir bir araçtır. Özellikle göğüs ağrısı şikâyeti ile gelen hastalarda, AMI tanısı alan veya kontrol EKG'lerde kardiyak aksta anlamlı değişiklik olan hastaların acildeki sirkülasyonların hızlanması, Koroner Yoğun Bakıma yatışı ve anjiyo ünitesine varış süresinin kısalması önem arz etmektedir. Yöntem: Bu araştırmada, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda Mart 2021 – Ocak 2022 tarihleri arasında Akut Koroner Sendrom tanısı ile Koroner Yoğun Bakım veya Kardiyoloji Servisine yatırılan 18 yaşını geçmiş 107 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, tanıları, verilen ilaçlar ve çekilen elektrokardiyografileri; hemşire gözlem formları, hasta dosyaları ve veri kayıt sistemine bakılarak değerlendirildi. Hastaların ilaç öncesi çekilen EKG, ilaç verildikten sonraki EKG'lerindeki kalbin aksı, anjiyo öncesi ve anjiyo sonrası EKG'lerindeki kalp aksı ölçüldü. Ölçülen kalp aksındaki değişim birbiri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Araştırmaya 18 yaş üstü 107 hasta dahil edildi. Hastaların %63,6'sı (n=68) erkek, %36,4'ü (n=39) kadın idi. Tüm hastalarda ortak ilaç olarak ASA (asetil salisilik asit) verildi. Akut koroner sendrom tanısı ile antiagregan ve antirombotik yani kanda pıhtılaşmayı önleyici ve kan sulandırıcı ilaç verilen hastalarda; ilaç sonrası aks değişimi ilaç öncesine göre anlamlı düşüş gösterdi. Verilen ilaçlar birbiri ile karşılaştırıldığında kalbin aksındaki değişimde anlamlı düşüş saptanmadı. Anjiyo sonrası aks değişiminde ilaç öncesi ve ilaç sonrasına göre anlamlı düşüş saptandı. Non STMI ve STMI gruplarında anjiyo sonrası aks değişiminde anlamlı farklılık saptanmadı. Sıklık oranına göre LAD (%23,36), RCA (%22,43), CX (%14,95) en sık işlem yapılan ilk damarlardı. LAD, CX, RCA, LAD-CX, medikal damar gruplarında birbiri ile karşılaştırıldığında anjiyo sonrası AKS değişimi anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç: Akut miyokart enfarktüsü tanı ve tedavideki yeniliklere karşın dünyada önemli bir morbidite ve mortalite nedeni olmaya devam etmektedir. Non invaziv, ucuz, kolay ulaşılabilir yöntemlerin efektif kullanılması hastalara tanı konulmasında ve etkin tedavinin erken başlanmasında önemli bir adımdır. Bu çalışmada AMI hastaların elektrokardiyografilerinde kardiyak akstaki değişim ilaç sonrasında ilaç öncesine göre, anjiyo sonrasında anjiyo öncesine göre anlamlı düşüş olmuştur. AMI tanısı alan veya kontrol EKG'lerde kardiyak aksta anlamlı değişiklik olan hastaların acildeki sirkülasyonların hızlanması, Koroner Yoğun Bakıma yatışı ve anjiyo ünitesine varış süresinin kısalması önem arz etmektedir. Kalp krizi karmaşık ve dinamik süreçler olduğundan, erken kanlanmayı geri getirecek kurtarma yöntemleri ve perkütan koroner girişim adaylarının erken seçilmesi için invaziv olmayan yöntemlerin kullanılması teşvik edilmelidir
Özet (Çeviri)
Comparison of Medications Given to Patients Diagnosed with Myocardial Infarction in the Emergency Department and Their Heart Axis after Coronary Angiography, University of Van Yuzuncu Yıl, Faculty of Medicine, Department of Emergency Medicine, Specialization Thesis, Van, 2022. Objective/Aim: Today, electrocardiography is an important part of the initial evaluation for patients applying with cardiac complaints. Specifically, it plays an important role as a non-invasive and cost- effective tool for evaluating arrhythmias and ischemic heart disease. EKG is a fast, inexpensive, and accessible tool. Acceleration of the circulation in the emergency department, and shortening the time of hospitalization in the Coronary Intensive Care Unit and the arrival time to the angiography unit of the patients diagnosed with AMI or having significant changes in their cardiac axis in ECGs' control is important, especially in patients with chest pain. Method: 107 patients over the age of 18 who were admitted to the Coronary Intensive Care or Cardiology Service with the diagnosis of Acute Coronary Syndrome between March 2021 and January 2022 in the Cardiology Department of Dursun Odabaşı Medical Center in Van Yüzüncü Yıl University were included in the study. Age, gender, diagnosis, applied medications and electrocardiograms of the patients were evaluated according to nurse observation forms, patient files, and data recording system. The ECG of the patients before the drug, the axis of the heart in their ECGs after the drug administration, and the heart axis in their ECGs before and after the angiography were measured. The change in measured heart axis was compared with one another. Results: 107 patients over the age of 18 were included in the study. 63.6% (n=68) of the patients were male and 36.4% (n=39) were female. All patients were given ASA (acetyl salicylic acid) as a common drug. In patients with the diagnosis of acute coronary syndrome, who are given antiaggregant and antimbotic drugs, that is, anticoagulant and blood thinners, axle change after drug showed a significant decrease compared to pre-medication. When the given drugs were compared with each other, no significant decrease was found in the change of the axis of the heart. There was a significant decrease in axis change after angiography compared to pre-drug and post-drug. There was no significant difference in axis change after angiography in the non-STMI and STMI groups. According to the frequency ratio, LAD (23.36%), RCA (22.43%), CX (14.95%) were the most frequently operated first vessels. No significant difference was found in the ACS change after angiography in the medical vessel groups like LAD, CX, RCA, and LAD-CX when they were compared with each other. Conclusion: Acute myocardial infarction continues to be an important cause of morbidity and mortality in the world, despite innovations in diagnosis and treatment. The effective use of non-invasive, inexpensive, and easily accessible methods is an important step in diagnosing patients and initiating effective treatment early. According to this study, there was a significant decrease in the change of cardiac axis in the electrocardiograms of AMI patients after drug compared with pre-drug and after angiography compared with pre-angiography. Acceleration of the circulation in the emergency room, and shortening the time of their admission to the Coronary Intensive Care Unit and the arrival time to the angiography unit is important for patients diagnosed with AMI or who have significant changes in their cardiac axis according to control ECGs. Since heart attack is a complex and dynamic process, the use of non-invasive methods should be encouraged for early selection of percutaneous coronary intervention candidates and rescue methods that will restore early blood suppl