Cooling behavior and mechanical properties of solid solution strengthened ferritic materials
Katı çözelti ile güçlendirilmiş ferritik malzemelerin mekanik özellikleri ve soğuma davranışı
  1. Tez No: 720629
  2. Yazar: BEHDAD SHARIATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KALKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde, eski nesil sfero ve SSF malzemelerinin mekanik özellikleri, soğuma davranışı gözlemlenerek karşılaştırılmış ve incelenmiştir. Bu iki malzemenin mekanik özellikleri, soğuma davranışı gözlemlenerek karşılaştırılmıştır ve araştırılmıştır. Termal analizi sürecini incelemek için, optimum aşılama ile grafit şelik değişikliğinin etkisini ortaya çıkarmak için bir sıcaklık tarayıcısı tarafından soğutma eğrileri kaydedilmiştir. Görüntü analizi ve soğuma eğrisi analizi ile elde edilen mikroyapısal özellikler ile korelasyonlar yapılmıştır. Aşılamanın TL'yi arttırdığı ve yapıda karbür oluşumunu engellediği gözlemlenmiştir. SSF EN-GJS 500-14'ün %0.5 FeSi ile aşılanmasından sonra teorik ötektik (1152 °C) ile maksimum ötektik sıcaklık arasındaki fark termal analiz ile ölçülmüştür. ΔT'nin SSF için 7,4'ten -0.8'e ve SG alaşımları için 4,7'den -0.5'e değiştiği, ötektik sıcaklıkta 1152°C'nin üzerindeki artışı temsil ettiği gözlemlenmiştir, bu tamamen grafit katılaşmasının kanıtıdır. Çekme mukavemeti 581 MPa'dan (SG alaşımı) 512 MPa'ya (SSF alaşımı) düştüğü tespit edilmiştir, ancak SSF alaşımının birincil faydası ve özelliği olan artan ferrit faz içeriği nedeniyle % uzama %10,7(SG)'den %18(SSF)'ye yükseldiği gözlemlenmiştir. Bu çalışmada üretilen nodül grafit dökme demir alaşımlarının çekme mukavemeti, üretilen SSF alaşımlarında % 2.13'e kıyasla % 72 perlit varlığından dolayı biraz daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada, tamamen ferritik matris yapısı nedeniyle, nodül grafit dökme demire kıyasla SSF alaşımın uzamasında %68'lik bir artış ve akma mukavemetinde %23'lük bir artış elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mechanical properties of old generation ductile iron and new generation SSF materials were compared and investigated by observing cooling behavior. For exploring the thermal analysis, cooling curves were recorded by a temperature scanner to reveal the effect of graphite shape modification by optimum inoculation. Correlations were performed with microstructural features obtained by image analysis and cooling curve analysis. It was observed that inoculation increases the TL and prevents carbide formation in the structure. After inoculation of SSF and old generation DI with 0.5%FeSi, the difference between theoretical eutectic (1152 °C) and the maximum eutectic temperature was measured by thermal analysis. It was found that ΔT changes from 7.4 to -0.8 for SSF and from 4.7 to -0.5 for S.G alloys stand for the increase in eutectic temperature over 1152°C, which is evidence of fully graphite solidification. It was found that the tensile strength decreased from 581 MPa( S.G alloy) to 512 MPa (SSF alloy), but % elongation increased from 10.7(S.G) to 18(SSF) % due to increasing ferrite phase content which is a primary benefit and characteristic of SSF alloy. The tensile strength of DI iron alloys produced in this work was determined to be slightly higher due to the presence of 72 % pearlite compared to 2.13 % in SSF alloys produced. Due to the fully ferritic matrix structure, a 68 % increase in elongation and a 23 % increase in yield strength of SSF alloy compared to DI were achieved in this study.