Ağır ticari bir aracın ECE R29 standardına göre önden çarpma analizi
Front crash analysis of a heavy commercial vehicle according to ECE-R29 standard
  1. Tez No: 720630
  2. Yazar: SAMİ KAAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL GÜLÇİMEN ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, tasarımı yapılan ticari bir araç kabininin ve süspansiyon sisteminin önden çarpma analizleri sonlu elemanlar yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. İlk tasarım aşamasında emniyetsiz bulunan ön süspansiyon bağlantı braketinin tasarımı geliştirilerek sonlu elemanlar ile emniyetli olduğu belirlenen braket tasarımıyla gerçek bir test gerçekleştirilmiştir. Sonlu elemanlar modeli, ECE R29 regülasyonuna uyacak şekilde hazırlanmıştır. ECE R29 regülasyonu, Avrupa Ekonomik Topluluğu (ECE) tarafından ticari araç kabinlerinin içerisindeki yolcuları korumaya yönelik olarak düzenlenmiştir ve önden çarpma, tavan dayanımı ve arka duvar dayanımı olmak üzere 3 farklı test koşulunu tanımlamaktadır. Sonlu elemanlar modelinin hazırlanmasında Hypermesh ve Hypercrash yazılımları, çözücü olarak ise RADIOSS çözücüsü kullanılmıştır. Analiz sonuçları Hyperview programında değerlendirilmiştir. Modelin doğrulanması, gerinim ölçerler kullanılarak deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Ön süpansiyon braketlerine yerleştirilen gerinim ölçerlerden alınan gerinim değerleri analizden elde edilen değerlerle karşılaştırılmıştır. Buna göre sonlu elemanlar modelinden elde edilen gerinim değerlerinin deneysel değerlere çok yakın olduğu belirlenmiş böylece modelin doğruluğu teyit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, frontal impact analyses of a designed commercial vehicle cabin and suspension system were carried out using the finite element method. The design of the front suspension link bracket, which was found to be unsafe at the initial design stage, was developed and a real test was carried out with the bracket design, which was evaluated as safe. The finite element model has been prepared to comply with the ECE R29 regulation. ECE R29 regulation is regulated by the European Economic Community (ECE) to protect passengers inside commercial vehicle cabins and defines 3 different test conditions: front impact, roof strength and rear wall strength. Hypermesh and Hypercrash software were used in the preparation of the finite element model, and RADIOSS solver was used as the solver. Analysis results were evaluated in Hyperview program. The validation of the model was carried out experimentally using strain gauges. The strain values obtained from the strain gauges placed on the front suspension brackets were compared with the values obtained from the analysis. Accordingly, it was determined that the strain values obtained from the finite element model were very close to the experimental values, thus the accuracy of the model was confirmed.