Manuel veya mekanik kompresyon cihazı ile uygulanan kardiyopulmoner resüsitasyonun sağ kalım üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of manual cardiopulmonary resuscitation versus mechanical compression device on survival
  1. Tez No: 720658
  2. Yazar: NAZMİYE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ALTINBİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Kardiyopulmoner resüsitasyon (KPR) tüm güncellemelere rağmen mortalite ve morbidite oranı yüksek sonuçlanan bir uygulamadır. Etkili göğüs kompresyonunun sağ kalımda önemi gösterildiği için geleneksel KPR'ye alternatif yöntemler geliştirilmiştir. Mekanik KPR cihazları, KPR'u otomatik ve etkili bir şekilde uygulanmasına yardımcı olmaktadırlar. Bu çalışmada amacımız tanıklı kardiyak arrest vakalarında mekanik KPR cihazı ile manuel uygulanan KPR'nin sağ kalım açısından etkinliğini karşılaştırmaktır. Materyal ve metod: Bu tez çalışması, 2016 Ocak – 2021 Haziran tarihleri arasında acil servisimize nontravmatik arrest olarak kurtarıcı sağlık ekibi tarafından getirilen veya acil servis de arrest olan KPR süresi 15 dakikadan uzun olan 18 yaş üzeri hastalar dahil edildi. Kardiyak arrest nedeniyle manuel kompresyona başlanıp, manuel KPR uygulanan veya mekanik KPR cihazı ile göğüs kompresyonuna devam edilen hastalar iki gruba ayrıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik verileri, vital bulguları, labaratuar sonuçları, klinik sonlanımları kayıt edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 245 vakanın 161'i (%65.7) erkek olup yaş ortalaması 67.3±17.2'dır. Vakaların %55.5'ine mekanik KPR %44.5'ine ise manuel göğüs kompresyon uygulanmıştır. Hastaların %76.3'ünde hastane içi kardiyak arrest idi. Uygulanan KPR sonrası %35.9 SDGD sağlanarak yoğun bakım ünitesine yatırılmıştır. Vakaların %64.1'i acil serviste eksitus olmuştur. Mekanik cihazla yapılan KPR'de SDGD %62.5 iken manuel yapılan KPR'da SDGD %37.5 olarak hesaplandı ve daha fazla olduğu görülmüştür anlamlı istatistiksel fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Cardiopulmonary resuscitation (CPR) is a procedure that results in a high mortality and morbidity rate despite all the updates. Alternative methods to traditional CPR have been developed due to the importance of effective chest compression in survival. Mechanical CPR devices help to perform CPR automatically and effectively. In this study, our purpose is to compare the effectiveness of mechanical CPR device or manually applied CPR in terms of survival in cases of cardiac arrest with witnesses. Materials and methods: Between January 2016 – June 2021, patients over the age of 18 who were brought to the emergency room by the rescuer medical team as a non-traumatic arrest or were arrested in the emergency room and had a CPR duration of more than 15 minutes were included in this thesis study. The patients are divided into two groups: i) those who started manual compression and underwent manual CPR due to cardiac arrest; ii) or those who continued chest compression with a mechanical CPR device. Demographic data, vital signs, laboratory results, and clinical outcomes of the patients included in the study were recorded. Results: 161 (65.7%) of the 245 study patients were male and mean age was 67.3±17.2. 55.5% of the patients received mechanical CPR while 44.5% received manual chest compressions. 76.3% of the patients were in hospital cardiac arrest. After initial CPR 35.9% had SDGD and admitted to the intensive care unit. Of the patients 64.1% were announced dead at the emergency department. SDGD ratio for mechanical device assisted CPR was 62.5% while manual chest compressions had 37.5% SDGD. Manual CPR had high mortality rate.