Kardiyopulmoner Resüsitasyon sırasında ventilasyonun manuel balon-valf veya mekanik ventilatör ile sağlanmasının spontan dolaşımın geri dönüşü ve laktat düzeyi üzerine etkisi.
The effect of ventilation with manual balloon-valve or mechanical ventilator on the return of spontaneous circulation and lactate level during cardiopulmonary resuscitation.
- Tez No: 694877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA CİMİLLİ ÖZTÜRK, UZMAN BURCU AZAPOĞLU KAYMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç Çalışmamızın amacı; Kardiyopulmoner resüsitasyon sırasında balon-valf ile manuel olarak uygulanan ventilasyon ile mekanik ventilatör aracılığıyla uygulanan ventilasyonun spontan dolaşımın geri dönüşü üzerine etkilerini araştırmaktır. Aynı zamanda gruplar arasında, kardiyopulmoner resüsitasyon sırasında perfüzyonun yeterliliğinin iyi bir göstergesi kabul edilen laktat düzeylerinin seyri karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem Çalışma; Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde 04.01.2019 ile 04.01.2021 tarihleri arasında etik kurul onayı alınmasını takiben yürütüldü. Prospektif, randomize olarak tasarlanan çalışma kliniğimizde çalışmakta olan acil tıp uzman ve asistanları tarafından müdahale edilen kardiyak arrest hastalar üzerinde yapıldı. Kardiyak arrest olarak gelen hastalara Güncel American Heart Association İleri Kardiyak Yaşam Desteği algoritmasına uygun bir şekilde ileri kardiyak yaşam desteği başlandı ve yönetildi, hastaların ileri havayolu endotrakeal entübasyon ile sağlandı. Resüsitasyon sırasında uygulanacak ventilasyon yöntemine göre hastalar randomize edilerek iki gruba ayrıldı. Her gruba 15'er hasta dahil edildi. Resüsitasyon ekibi tarafından bir gruba balon-valf ile manuel; diğer gruba da mekanik ventilatör ile 'KPR modu'nda ventilasyon yapıldı. Müdahale boyunca 0-5-10-15- 20. dakikalardaki laktat düzeyleri, spontan dolaşımın geri dönüşü sağlanması, sağlandı ise süresi kaydedildi ve gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular Laktat düzeyleri mekanik ventilatör grubunda 0-20. dakika arasında azalırken balon-valf ile manuel ventilasyon grubunda artış eğiliminde izlendi. Ventilasyon yönteminin spontan dolaşımın geri dönüşü üzerine etkisi açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Sonuç Çalışmamızda; kardiyopulmoner resüsitasyon sırasında ventilasyon yöntemi olarak manuel balon-valf yerine mekanik ventilatör kullanımının etkili ventilasyon ve oksijenizasyonu sağladığı ve spontan dolaşımın geri dönüşü üzerinde olumsuz etki yaratmadığı gözlendi. Mekanik ventilasyon grubunda balon-valf ile manuel ventilasyondan sorumlu kurtarıcının kardiyak kompresyon ekibine katılması ile kompresyon kalitesinin korunması, solunum frekansının sabitlenerek hiperventilasyondan kaçınılması gibi sebepler laktat düzeylerinin bu grupta düşme eğiliminde olmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction The aim of our study is to research the effect of ventilation with mechanical ventilator instead of manual bag-valve ventilation, which is commonly used for intubated cardiac arrest patients during cardiopulmonary resuscitation, on the return of spontaneous circulation and serum lactate level. Methods The study was conducted in University of Health Sciences İstanbul Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic between the dates of 04.01.2019 and 04.01.2021. The randomized prospective study was performed on cardiac arrest patients who were intervened by emergency medicine specialists and assistants working in our emergency department. Advanced cardiac life support was initiated and conducted, in accordance with the actual American Heart Association Advanced Cardiac Life Support algorithm, on cardiac arrest patients and advanced airway of the patients was provided by endotracheal intubation. Patients were randomly divided into two groups according to the ventilation method to be applied during resuscitation. Each group had 15 patients. Manual ventilation was performed with bag-valve in one group while the other group was ventilated with a mechanical ventilator on 'CPR mode' by resuscitation team. During the intervention, the following were recorded and compared between the groups; the lactate levels at 0,5,10,15,20 minutes, the return of spontaneous circulation, and its duration if spontaneous circulation was returned. Results While the lactate level in the mechanical ventilator group decreased between 0-20 minutes, an increasing tendency was observed in the bag-valve group. No significant difference in terms of the effect of the ventilation method on return of spontaneous circulation was found between the groups (p>0.05). Conclusion In our study, it was observed that the use of mechanical ventilator during cardiopulmonary rescucitation instead of manual bag-valve provided effective ventilation and oxygenation and did not have a negative effect on return of spontaneous circulation. Also, the fact that the health care provider responsible for bag-valve ventilation helped preserve compression quality by joining the cardiac compression team, avoiding hyperventilation by fixed respiratory rates on mechanical ventilation provided a decrease in lactate levels in the mechanical ventilator group.