Otomatik eksternal göğüs kompresyon cihazı kullanımının sağlık personeli memnuniyeti üzerine etkisinin değerlendirilmesi
An evaluation of the effect of automatic chest compression device use on HEALTH personnel satisfaction
- Tez No: 757322
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN CÖMERTPAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve amaç: Otomatik eksternal göğüs kompresyon cihazları veya diğer adıyla mekanik kompresyon cihazları (MKC), Kardiyopulmoner resüsitasyon (KPR) sırasında kullanılabilecek yardımcı tıbbi cihazlar arasında olup, LUCAS-2 bu cihazlardan biridir. KPR sırasında MKC kullanımının sağkalım bakımından manuel göğüs kompresyonuna üstünlüğü olmasa da, özellikle hastane dışı arrestlerde ve hastane içinde transport edilen veya invaziv girişim planlanan arrest hastalarda kullanımıyla ilgili görüşler olumludur. Bununla birlikte, AHA (American Heart Assocation) Covid-19 tanısı alan veya şüpheli vakalarda kardiyopulmoner arrest gelişmesi halinde MKC kullanılmasını öneren güncel tavsiyelerde bulunmuştur. Bu çalışmanın amacı, MKC ile yapılan KPR uygulamasının sağlık personeli (SP)'nin memnuniyet, stres, anksiyete ve depresyon düzeyi ile ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Çalışma Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı ve Anestezi-Reanimasyon Anabilim Dalında çalışan SP üzerinde prospektif olarak yapıldı. Katılımcılara MKC kullanımı öncesi 3 farklı bölüm ve toplam 43 sorudan oluşan bir anket uygulandı. Anket sorularının ilk bölümü SP'ye ait demografik verileri ve Covid-19 enfeksiyonu temasına dair bireysel ve ailesel özellikleri içermekteydi. İkinci bölümde SP'nin Depresyon, Anksiyete ve Stres düzeyi DASS-21 ölçeği ile belirlendi. Üçüncü bölümde ise KPR uygulanması sırasındaki risklerin SP üzerinde oluşturduğu fiziksel ve ruhsal etkiler 4'lü likert ölçeği ile değerlendirildi. Daha sonra SP'ye MKC kullanımı ile ilgili eğitim verildi ve sonraki 3 ay boyunca göğüs kompresyonu bu cihaz ile gerçekleştirildi. Üç ay sonra aynı katılımcılara daha önce cevapladıkları anket soruları yöneltilerek veriler kayıt altına alındı. MKC öncesi ve sonrası anket verilerinin karşılaştırılmasında Paired sample-t testi ve Wilcoxon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: The automatic chest compression device, or mechanical compression device (MCD), is an auxiliary medical instrument that can be employed during cardiopulmonary resuscitation (CPR), one such device being LUCAS-2. Although MCD use during CPR has no superiority over manual chest compression in terms of survival, opinions regarding its use in out-of-hospital arrests or in arrest patients being transported within the hospital or scheduled for invasive procedures in particular are positive. In addition, the American Heart Assocation (AHA) has produced current advice recommending the use of MCDs in case of cardiopulmonary arrest in diagnosed or suspected cases of Covid-19. The aim of this study was to investigate the relationship between the performance of CPR using MCDs and health personnel satisfaction, stress, anxiety, and depression levels. Materials and methods: The study was performed prospectively with personnel at the Kırıkkale University Medical Faculty Hospital Emergency Medicine Department and Anesthesia-Reanimation Department, Turkey. The participants were administered a questionnaire consisting of three sections and 43 questions prior to MCD use. The questions in the first section involved health personnel demographic data and personal and family histories of contact with Covid-19 infection. The second section determined their depression, anxiety, and stress levels using the Depression, Anxiety, and Stress Scale-21 (DASS-21). In the third section, the physical and mental effects on health personnel of the risks during CPR performance were evaluated using a four-point Likert-type scale. The health personnel subsequently received instruction regarding MCD use, and chest compression was performed with that device for the following three months. After three months, the same participants were again sent the questions which they had previously answered, and the resulting data were recorded. The paired samples-t test and Wilcoxon's test were used to compare the pre- and post-MCD data. p values