Rotasyon ve resiprokasyon hareketiyle çalışan tek eğe sistemlerinin kök kanallarının şekillendirilmesi ve yenilenmesinde çoklu kullanımlarının döngüsel yorgunluk dayanımına etkisinin incelenmesi
The examination of the effect of multiuse of single file systems working with rotation and reciprocation systems during shaping and retreatment procedure of the root canals on the cyclic fatigue resistance
  1. Tez No: 720661
  2. Yazar: SEVGİ ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLJİN KEÇECİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Rotasyon ve Resiprokasyon Hareketiyle Çalışan Tek Eğe Sistemlerinin Kök Kanallarının Şekillendirilmesi ve Yenilenmesinde Çoklu Kullanımlarının Döngüsel Yorgunluk Dayanımına Etkisinin İncelenmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı, rotasyon hareketiyle çalışan HyFlex EDM ve resiprokasyon hareketiyle çalışan WaveOne Gold tek eğe sistemlerinin, çekilmiş dişlerdeki primer preparasyon ve retreatment işlemlerinde çoklu kullanımlarının döngüsel yorgunluk dayanımlarına olan etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Hyflex EDM (HEDM) ve WaveOne Gold (WOG) eğelerinin her birinden 84 adet olmak üzere toplam 168 eğe çalışmada kullanılmıştır. Kontrol grubu 12 yeni WaveOne Gold ve 12 yeni HyFlex EDM eğesinden oluşturulmuştur. Deney grubu ise (N=12), çekilmiş alt molar dişlerde her eğe türü için primer preparasyon ve retreatment ana grupları olacak şekilde; 1 kullanım, 2 kullanım ve 3 kullanım alt gruplarına ayrılmıştır. Toplam 144 dişte primer preparasyon işlemi uygulanmış, sonrasında aynı dişlerde dolum işlemi gerçekleştirilerek retreatment deneyine hazırlanmıştır. 60° kurvatür açısı, 5mm kurvatür yarıçapı, 16mm kanal boyuna sahip paslanmaz çelik kanalda, dinamik olarak tasarlanmış (hız=3mm/sn) özgün test düzeneğinde, vücut sıcaklığında (36°  1°) döngüsel yorgunluk testleri gerçekleştirilmiştir. Eğelerin kırılma zamanı (sn) dijital kronometre ile kaydedilmiş ve kırılana kadar attıkları tur sayısı (KAT) hesaplanmıştır. Kırılan parçaların uzunlukları kaydedilmiş ve belirlenen örnekler SEM'de incelenerek kırılma tipleri belirlenmiştir. Bulgular: WaveOne Gold eğesinin primer preparasyon grubunda; WOG-PP3 grubu kırılma zamanı (213,83sn  24,3) ve KAT sayısı (1049) açısından diğer gruplardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulunmuş (p0,05). WaveOne Gold eğesinin retreatment grubunda; WOG-RT2 ve WOG-RT3 grupları WOG-0 ve WOG-RT1 gruplarından anlamlı derecede daha düşük kırılma zamanı (177,08sn  23,25 / 162,17sn  24,32) ve KAT sayısı (1032 / 945) göstermiş, WOG-0 ile WOG-RT1 arasında ve WOG-RT2 ile WOG-RT3 arasında anlamlı farklılık oluşmamıştır (p>0,05). HyFlex EDM eğesinin primer preparasyon grubunda ise gruplar arasında kırılma zamanı ve KAT sayısı açısından anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). HyFlex EDM eğesinin retreatment grubundaki kullanımları kıyaslandığında HEDM-RT3 grubu diğer gruplardan anlamlı derecede düşük kırılma zamanı (239,92sn  30,27) gösterirken (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Examination of the Effect of Multiuse of Single File Systems Working with Rotation and Reciprocation Systems during Shaping and Retreatment Procedure of the Root Canals on the Cyclic Fatigue Resistance Aim: The aim of this study was to examine the effect of multiuse of single file systems such as HyFlex EDM working with rotational movement and WaveOne Gold working with reciprocational movement on cyclic fatigue resistance during primary preparation and retreatment procedures in the extracted teeth. Material and Methods: 168 new files, 84 from HyFlex EDM and 84 from WaveOne Gold files have been used in this study. The control group was created from 12 new WaveOne Gold and 12 new HyFlex EDM file systems. The experimental group (n=12) was divided into 1-use, 2-use and 3-use subgroups as primary preparation and retreatment for each file in extracted lower molars. Primary preparation procedure was applied in a total 144 teeth as 1-use, 2-use and 3-use. Following obturation of the same teeth, retreatment procedure was applied. All files' cyclic fatigue strength measurements were performed in a dynamic original test design (speed=3mm/sn) in stainless steel canal with a curvature angle of 60°, curvature radius of 5mm and a canal length of 16mm in body temperature (36°  1°). The fracture time (s) of the files was recorded by a digital stopwatch and the number of cycles until fracture (NCF) was calculated. The length of the fractured fragments (mm) was recorded and selected samples were examined on SEM to determine the fracture types. Results: In the primary preparation group of WaveOne Gold file, the WOG-PP3 group was statistically lower than the other groups in terms of fracture time (213,83sn  24,3) and NCF count (1049) (p0,05). In the retreatment groups of WaveOne Gold file, WOG-RT2 and WOG-RT3 groups have shown lower values of fracture time (177,08sn  23,25 / 162,17sn  24,32) and NCF counts (1032 / 945), while no significant difference was found among the groups WOG-0 and WOG-RT1; WOG-RT2 and WOG-RT3 (p>0,05). There was no significant difference in fracture time and NCF counts among the groups in the primary preparation of the HyFlex EDM file (p>0,05). When the usages of HyFlex EDM file in the retreatment group were compared; it is seen that HEDM-RT3 group shows lower fracture time (239,92sn  30,27) than the other groups (p0,05).