Acil serviste pulmoner tromboemboli tanısı alan hastalarda şok indeksi, spesı skoru ve bilgisayarlı tomografi pulmoner anjiografide sağ ventrikül disfonksiyonunun mortalite açısından karşılaştırılması
- Tez No: 720666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ALTINBİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Pulmoner Tromboemboli Hastalarında Şok İndeksi, sPESI Skoru ve Sağ Ventrikül Disfonksiyonunun Mortalite Açısından Karşılaştırılması Amaç: Pulmoner tromboemboli özellikle görüntüleme yöntemlerindeki gelişmelere paralel olarak acil servislerde tanı sıklığı artmış ve hala mortalite oranı yüksek olan acil tanı ve tedavi gerektiren ana pulmoner arter ve/veya dallarının trombüs veya başka bir nedenle tıkanması sonucu ortaya çıkan kardiyovasküler bir hastalıktır. PTE'nin mortalitesini öngörmek amacıyla bazı skorlama sistemleri kullanılmaktadır. Çalışmamızda sPESI, SI ve RV/LV oranının 30 günlük mortaliteyi öngörmede üstünlüklerini göstermeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine 01 Ocak 2017 – 17 Kasım 2021 tarihleri arasında başvuran akut PTE tanısı almış hastaların incelendiği retrospektif bir araştırmadır. Hastaların demografik ve klinik özellikleri, vital parametreleri kaydedildi. Şok indeksi, sPESI skoru ve RV/LV oranı hesaplandı. Şok indeksi ≥1.0, sPESI ≥1.0 ve RV/LV≥1.0 yüksek risk olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya alınan toplam hasta sayısı 205 olup, %55,6'sını kadın, %44,4'ünü erkek cinsiyet oluşturmaktaydı. Çalışmamızdaki hastaların yaş ortalaması 67.1 ± 16.6 (20,0- 105,0) olarak saptandı. Mortalite için çok değişkenli regresyon analizinde sadece yaş ve takipne anlamlı farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Comparison of Shock Index, sPESI Score and Right Ventricular Dysfunction in terms of Mortality in Patients with Pulmonary Thromboembolism Aim: Pulmonary thromboembolism is a cardiovascular disease that occurs as a result of occlusion of the main pulmonary artery and/or its branches due to thrombus or any other reason. PTE requires urgent diagnosis and treatment, especially in parallel with the developments in imaging methods. Some scoring systems are used to predict the mortality of PTE. In our study, we aimed to show the superiority of sPESI, SI and RV/LV ratio in predicting 30-day mortality. Material and Method: This is a retrospective study. Patients diagnosed with acute PTE who applied to the Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Emergency Department between 01 January 2017 and 17 November 2021 were included. Demographic and clinical features and vital parameters of the patients were recorded. Shock index, sPESI score and RV/LV ratio were calculated. Sok index ≥1.0, sPESI ≥1.0, and RV/LV≥1.0 were considered as high risk. Results: The total number of patients included in the study was 205, of which 55.6% were female and 44.4% were male. The mean age of the patients in our study was 67.1 ± 16.6 (20.0- 105.0). In the multivariate regression analysis for mortality, only age and tachypnea differed significantly.