Helicobacter pylori infeksiyonunun çocuklarda kardiyovasküler sistem üstündeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of helicobacter pylori infection on the cardiovascular system in children
- Tez No: 720665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmada H.pylori (HP) infeksiyonunun çocuklarda kardiyovasküler sistem üstündeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu vaka kontrol çalışması İstanbul Sancaktepe Şehit Profesör Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nde Haziran 2021 ile Ocak 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 4-18 yaş arasında olan ve ilgili tarihlerde endoskopi yapılan 40 HP pozitif olgu (HP pozitif grup) ve 38 HP negatif olgu (kontrol grubu) oluşturmaktadır. Olgulara ait sosyodemografik özellikler, şikayet, laboratuvar bulguları ve elektrokardiyografı (EKG) bulguları kaydedilmiştir. Bulgular: HP pozitif grubun %33,3'ü, kontrol grubunun %44,7'si erkekti (p=0,288). HP pozitif grup ile karşılaştırıldığında kontrol grubunun beden kitle indeksi (BKİ) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazlaydı (p = 0,019). HP pozitif grupta en sık görülen ilk üç semptom %48,9 mide yanması, %22,2 mide bulantısı ve %17,8 karın ağrısıydı. HP pozitif grup ile kontrol grubu arasında semptomların görülme sıklığı, laboratuvar parametreleri, kalp hızı ve EKG'de dalga süreleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). HP pozitif grupta R amplitüdünde artış sıklığı %4,4, S amplitünde artış sıklığı %6,7 idi. Kontrol grubunda ise R amplitüdünde artış görülmezken, S amplitünde artış sıklığı %2,6 idi (p>0,05). HP pozitif olguların ferritin değeri ile PR arasında negatif yönde (r=-0,382, p=0,014), QT arasında pozitif yönde (r=0,321, p=0,040) korelasyon ilişkisi vardı. Lökosit değeri ile QRS arasında (r=0,317, p=0,038) ve nötrofil değeri ile BKİ arasında pozitif yönde (r=0,323, p=0,030) korelasyon ilişkisi saptandı. Ayrıca hemoglobin değeri ile PR arasında negatif yönde korelasyon ilişisi vardı (r=-0,321, p=0,036). Sonuç: Bu çalışmada HP pozitif olgular ile kontrol grubu arasında EKG bulguları, laboratuvar parametreleri ve semptom görülme sıklıkları bakımından anlamlı fark saptanmamıştır. Bu konuda yapılacak çok merkezli ve daha fazla sayıda olgunun dahil edildiği, HP pozitif olguların prospektif olarak takip edildiği, randomize kontrollü çalışmalarla, HP'nin çocuklarda kardiyovasküler etkileri daha detaylı olarak incelenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to examine the effects of H.pylori (HP) infection on the cardiovascular system in children. Methods: This case-control study was carried out in Istanbul Sancaktepe Şehit Professor Dr., İlhan Varank Training and Research Hospital Pediatrics Clinic between June 2021 and January 2022. The population of the study consists of 40 HP positive cases (HP positive group) and 38 HP negative cases (control group) between the ages of 4-18 and undergoing endoscopy on the relevant dates. Sociodemographic characteristics, complaints, laboratory findings and electrocardiography (ECG) findings of the cases were recorded. Results: Thirty-three point three percent of the HP positive group and 44.7% of the control group were male (p=0.288). Compared to the HP positive group, the body mass index (BMI) value of the control group was statistically significantly higher (p = 0.019). The three most common symptoms in the HP positive group were heartburn in 48.9%, nausea in 22.2% and abdominal pain in 17.8%. There was no statistically significant difference between the HP positive group and the control group in terms of the frequency of symptoms, laboratory parameters, heart rate and wave durations in the ECG (p>0.05). The frequency of increase in R amplitude was 4.4%, and the frequency of increase in S amplitude was 6.7% in the HP positive group. In the control group, there was no increase in R amplitude, while the frequency of increase in S amplitude was 2.6% (p>0.05). There was a negative correlation between ferritin value and PR in HP positive cases (r=-0.382, p=0.014), and a positive correlation between ferritin and QT (r=0.321, p=0.040). A positive correlation was found between leukocyte value and QRS (r=0.317, p=0.038), and between neutrophil value and BMI (r=0.323, p=0.030). In addition, there was a negative correlation between hemoglobin value and PR (r=-0.321, p=0.036). Conclusion: In this study, no significant difference was found between the HP positive cases and the control group in terms of ECG findings, laboratory parameters and symptom frequency. The cardiovascular effects of HP in children can be examined in more detail with multicenter randomized controlled studies in which more cases are included and HP positive cases are followed prospectively.