Spontan abortuslar ile indüklenmiş abortusların plasental T-cadherin düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of placental T-cadherin levels of spontaneous abortions and induced abortions
- Tez No: 720673
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ERTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Gebelik esnasında plasenta gelişimi sıkı bir kontrol altındadır. Erken plasental gelişimde hücre-hücre ve hücre-matriks etkileşimleri oldukça önem arz etmektedir. Hücre yüzeyindeki birçok adhezyon reseptörü türü arasında cadherinler, embriyonal gelişim ve blastosist implantasyonu için gerekli ve temel bir süreç olan Ca2 + 'ye bağımlı hücre-hücre adezyonuna aracılık eden bir grup hücre adezyon proteinleridir. Cadherin moleküllerinin, tümör gelişimi, invazyonu ve metastazında görev aldığına dair ciddi kanıtlar vardır. Cadherinlerin plasental dokudaki önemi de birçok çalışmada gösterilmiştir. Ancak plasentada T-cadherin ekspresyonu ve olası plasental patolojiler ile ilişkisi bilinmemektedir. Bu nedenle çalışmamızda henüz araştırma konusu olarak erken dönem gebelik kayıplarında bakılmamış olan T-cadherin invazyon belirtecinin; spontan düşüklerin mekanizmaları üzerindeki etkilerini inceleyip ve bunları elektif kürtaj materyalleri ile karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu olgu kontrol çalışmasına Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleşmiş olan abortus olgularından 18-45 yaş arası, 6-10 haftalık gebeliği olan, benzer demografik özelliklerde, dahil olma kriterlerini sağlayan ve gebelik ürünü histopatolojik incelemeye gönderilmiş olan toplam 120 olgu dahil edilmiştir. Hasta dosyalarından retrospektif olarak elde edilen demografik veriler ve uterin evakuasyona ait bilgiler kaydedildi. Histopatolojik inceleme sonuçları ile immünhistokimyasal boyama ile plasental dokudaki T-cadherin boyanma düzeylerine göre gruplar karşılaştırıldı. Negatif boyanma için 0 ve en yoğun boyanma için 3 arasında değişen, her yoğunluk seviyesinde boyanan hücrelerin yüzdesine dayalı formül kullanılarak H-skoru hesaplandı. İnkomplet spontan abortus plasenta nedeniyle cerrahi uterin evakuasyon uygulanan ve elde edilen materyal histopatolojiye gönderilen dahil olma kriterlerini sağlayan hastalar çalışma grubunu (Grup 1; n=60) oluşturmuştur. Kontrasepsiyon amacıyla istemli uterin evakuasyon uygulanan ve dahil olma kriterlerini sağlayan, yaş ve BMI açısından benzer demografik özelliklerde ve gebelik materyalleri histopatolojik incelemeye gönderilmiş hastalar eşleştirilmiş kontrol grubunu (Grup 2; n=60) oluşturmuştur. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki çalışmaya dahil plasentaların parafin bloklarından elde edilen her bir kesite bir hematoksilen eozin ve bir immünohistokimyasal toplamda preparat başına 2 boyama yapılmıştır. Bulgular: Kontrol grubu için ortalama yaş 31, çalışma grubu için 29 iken BMI ortalaması kontrol grubu ve çalışma grubu için 29 olarak saptandı. Kontrol grubu için gravida sayısı 4 olanların yüzde olarak fazlalığından dolayı gruplara göre gravida dağılımları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Kontrol grubunun %36,7'sinin ve çalışma grubunun %15'inin gravida sayısı 4 olarak elde edilmiştir. Kontrol grubu için ortalama gebelik süresi 42 gün iken, çalışma grubu için 52 gün olarak bulundu ve gruplar arasında gebelik süreleri açısından anlamlı fark saptandı. Gruplar arasında yaş ve BMI ortancaları arasında bir farklılık yok iken (p>0,050), gravida ve parite sayılarının dağılımları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptandı (p=0,010 ve p=0,010 sırasıyla).
Özet (Çeviri)
Aim: During pregnancy, placental development is under strict control. Cell-cell and cell-matrix interactions are very important in early placental development. Among the many types of adhesion receptors on the cell surface, cadherins are a group of cell adhesion proteins that mediate Ca2+-dependent cell-cell adhesion, an essential and essential process for embryonal development and blastocyst implantation. There is substantial evidence that cadherin molecules are involved in tumor development, invasion and metastasis. The importance of cadherins in placental tissue has also been demonstrated in many studies. However, T-cadherin expression in the placenta and its relationship with possible placental pathologies are unknown. For this reason, T-cadherin invasion marker, which has not been examined in early pregnancy loss as a research subject in our study; We aimed to examine the effects on the mechanisms of spontaneous abortions and compare them with elective abortion materials. Materials and Methods: In this case control study, among the abortion cases that took place in Kütahya Health Sciences University Evliya Çelebi Training and Research Hospital and Health Sciences University Etlik Zübeyde Hanım Gynecology Training and Research Hospital, between the ages of 18-45, with 6-10 weeks of pregnancy, A total of 120 cases with similar demographic characteristics, who met the inclusion criteria and whose pregnancy product was sent for histopathological examination were included. Demographic data and uterine evacuation information obtained retrospectively from patient files were recorded. The groups were compared according to the histopathological examination results and immunohistochemical staining and T-cadherin staining levels in the placental tissue. The H-score was calculated using the formula based on the percentage of cells stained at each intensity level, ranging from 0 for negative staining to 3 for the most intense staining. The study group (Group 1; n=60) consisted of patients who underwent surgical uterine evacuation due to incomplete spontaneous abortion placenta and the material obtained was sent to histopathology and met the inclusion criteria. The matched control group (Group 2; n=60) consisted of patients who underwent voluntary uterine evacuation for contraception and met the inclusion criteria, had similar demographic characteristics in terms of age and BMI, and whose pregnancy materials were sent for histopathological examination. One hematoxylin-eosin and one immunohistochemical staining was performed on each section obtained from the paraffin blocks of placentas included in the study at Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi and Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 2 per preparation in total. Results: While the mean age was 31 for the control group and 29 for the study group, the mean BMI was found to be 29 for the control group and study group. A statistically significant difference was found between the distributions of gravida according to the groups due to the high percentage of gravida number 4 for the control group. The gravida number of 36.7% of the control group and 15% of the study group was obtained as 4. While the mean gestational period for the control group was 42 days, it was found to be 52 days for the study group, and a significant difference was found between the groups in terms of gestational times. While there was no difference between the groups in terms of age and BMI medians (p>0.050), a statistically significant difference was found between the distributions of gravida and parity numbers (p=0.010 and p=0.010, respectively).