Mekânsal kimliğin korunmasında yerel yönetimlerin rolü: Mustafapaşa örneği
The role of local governments in the protection of spatial identity: The case of Mustafapaşa
  1. Tez No: 720674
  2. Yazar: NİMET HACISÜLEYMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEILA AKBARISHAHABI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yerleşimler kuruluşlarından günümüze kadar sosyal, kültürel, ekonomik ve doğal faktörler çerçevesinde, farklı değişim ve dönüşümler geçirmişler ve bu evrim sonucunda, mekânın kendine özgü bir kimliği oluşmuştur. Özgün kimliği korunmuş yerleşim alanlarında, aidiyet duygusu gelişmekte, sosyal bir birlik oluşmakta mekânın kendine özgü bir kimliği oluşmuştur. Bu bağlamda, mekânsal kimlik çok bileşenli bir kavram olarak tanımlanabilmektedir. Günümüzde, yerleşim alanlarının özgün niteliklerinin korunması ve bu yönde doğru kararların alınması, bölgesel kalkınma, yerel kimliğin güçlenmesi, sosyo-kültürel değerlerin korunması ve insan- ve güçlü sosyal ilişkiler şekillenmektedir. Aynı zamanda, kalkınma ve turistik faaliyetler açısından, ulusal, bölgesel ve bireysel düzeyde ekonomik gelişmeler sağlanmaktadır. Son yıllarda, küreselleşme çağında, yerleşim alanları pek çok sosyo-kültürel, ekonomik, teknolojik ve politik faktörlerin etkileşimi sonucunda değişmektedirler ve bu değişiklikler Mekânsal kimliği olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışma, mekânsal kimliğin bütüncül bir yaklaşım ile ele alınıp incelenmesini hedeflemektedir. Bu amaçla, doğal ve kültürel olarak zengin bir niteliğe sahip, Nevşehir ili, Ürgüp ilçesine bağlı, tarihi bir kasaba olan Mustafapaşa kasabasının kimliği analiz edilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, kasabanın genel özellikleri, kalkınma projeleri ve koruma planları değerlendirilmiş, sonraki aşamada ise, kasabadaki yerel halk, turist ve öğrenciler ile anket çalışması yapılmıştır. Bu bağlamda, mekânsal kimliğin korunmasında, yerel yönetimlerin görevleri ve yetkileri ele alınmış, kasabanın kimliğinin korunmasında ve sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik olarak canlandırılmasında katılımcı bir sürecin gerekliliği vurgulanmıştır. Sonuç olarak, özgün niteliklere sahip olan kasabanın kimliğinin güçlendirilmesi yönünde strateji ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The settlements have undergone different changes and transformations within the framework of social, cultural, economic, and natural factors from their establishment to the present, and as a result of this evolution, a unique identity of the place has been formed. In this context, spatial identity can be defined as a multi-component concept. Today, preserving the unique characteristics of the settlements and making the right decisions in this direction are of great importance in terms of regional development, strengthening of local identity, protection of socio-cultural values , and development of the human-environment relationships. A sense of belonging develops, social unity is formed and strong social relations are formed in settlements whose unique identity is preserved. At the same time, economic developments are provided at the national, regional, and individual levels in terms of development and touristic activities. In recent years, in the era of globalization, settlements have been changing as a result of the interaction of many socio-cultural, economic, technological, and political factors, and these changes negatively affect spatial identity. This study aims to examine and analyze spatial identity with a holistic approach. For this purpose, the identity of Mustafapaşa town, which is a historical town in Nevşehir province, Ürgüp district, which has a rich natural and cultural quality, has been analyzed. In the first stage of the study, the general characteristics of the town, development projects, and conservation plans were evaluated, and in the next stage, a survey was conducted with the local people, tourists, and students in the town. In this context, the duties and powers of local governments in preserving spatial identity were discussed, and the necessity of a participatory process in preserving the identity of the town and revitalizing it socio-culturally and socio-economically was emphasized. As a result, strategies and suggestions have been developed to strengthen the identity of the town, which has unique characteristics.