Meme kanserinin erken tanınmasında 18-49 yaş kadın hastaların bilgi düzeyi, tutum ve davranış biçimleri
Knowledge level, attitude and behaviors of female patients aged 18-49 in the EARLY diagnosis of breast cancer
  1. Tez No: 720672
  2. Yazar: MERVE USTA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL ARDIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Kanuni Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
GİRİŞ: Meme kanseri, ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık karşılaşılan kanserdir. Kanser tarama programlarının mücadelede önemli bir role sahip olduğu meme kanserinde erken tanı, toplumun bu konudaki farkındalık düzeyi ile yakından ilişkilidir. Biz de çalışmamızda meme kanserinde kullanılmakta olan tarama yöntemleri hakkında katılımcıların farklı özelliklerine göre bilgi düzeyi, tutum ve davranış biçimlerini değerlendirmeyi ve bu sonuçlardan elde edeceğimiz çıkarımlar ile sahadaki meme kanseri taramalarına katkıda bulunmayı amaçladık.MATERYAL VE METOT: Nisan 2021 ile Ekim 2021 tarihleri arasında S.B.Ü. Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi ve Meme Hastalıkları Polikliniği, K.T.Ü.Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniği ve Fatih Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 436 katılımcının sosyodemografik verileri ve Champion Meme Kanseri Korku Ölçeği sorularını içeren anket formunu doldurmaları istendi. Anket formları bilgilendirilmiş gönüllü olur formu (BGOF) imzalanılarak doldurulmuştur.BULGULAR: Yaş ortalaması 34,8±8,8 olan katılımcıların 311'i (%71,3) KKMM yaptığını, 125'i (%28,7) ise KKMM yapmadığını belirtti. Bilgi kaynağı sorgulandığında KKMM yapanların 152'si (%48,9) bilgi kaynağı olarak KETEM'i; 96'sı (%30,9) komşu/arkadaşı, 63'ü (%20,3) medyayı belirttiği görüldü. Katılımcıların 218'i (%50) daha önce KMM yapıldığını; 218'i (%50) ise daha önce KMM yapılmadığını belirtti. 40 yaş ve üstünde olanların 88'ine (%56,4) daha önce mamografi çekilmişken, 68'ine (%43,6) daha önce hiç mamografi çekilmemişti. KKMM yapma durumları kıyaslandığında çalışanların yapma oranı istatistiksel olarak çalışmayanlara göre daha yüksek olduğu bulundu (p=0,003).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Breast cancer is the most common cancer in women in our country and around the world. Early diagnosis of breast cancer, in which cancer screening programs have an important role in the fight, is closely related to the level of social awareness on the issue.In our study, we aimed to evaluate the knowledge level, attitude and behaviors of participants about the screening methods used in breast cancer according to different characteristics and to contribute to breast cancer screening programs in the field with the conclusions.MATERIALS AND METHODS: Between April 2021 and October 2021, the 436 participants who applied to S.B.Ü. Kanuni Training and Research Hospital General Surgery and Breast Diseases Outpatient Clinics, K.T.Ü. Medical Faculty Farabi Hospital General Surgery Outpatient Clinic and Fatih Family Health Center Outpatient Clinic; were asked to fill out the questionnaire form containing sociodemographic data and Champion Breast Cancer Fear Scale questions. Questionnaire forms were filled in by signing an informed consent form.RESULTS: Of the participants with a mean age of 34.8±8.8 years, 311 (71.3%) stated that they performed BSE, while 125 (28.7%) did not. When the source of information was questioned, while the answer of 152 (48.9%) of those who performed BSE is KETEM; 96 (30.9%) of them indicated their neighbor/friend, and 63 (20.3%) indicated the media as the source of information. 218 (50%) of the participants had previously performed CBE; 218 (50%) stated that they had not CBE before. Of those aged 40 and over, 88 (56.4%) had previously undergone mammography, while 68 (43.6%) had never a mammogram before. It was found that the rate of performing BSE of employees was statistically higher compared to those who did not work (p=0.003).