Bazalt ve karbon elyaf yüzeylerinin farklı reçinelerle kaplanması ve betonda kullanımının incelenmesi
Coating of basalt and carbon fiber surfaces with different resins and their use in concrete
- Tez No: 720696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN DONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Yapılan bu yüksek lisans tezi çalışmasının amacı mevcut elyafların betonla olan birim hacim ağırlıkları kaynaklı uygulama zorluklarını ortadan kaldırmak amacı ile sektörde kullanım payı nispeten az olan bazalt ve karbon elyaflar ile makro yapıda formlar elde ederek uygulama kolaylığı olan, ekonomik olan, yerel kaynakların ve teknolojilerin kullanılması ile üretimi yapılabilen makro yapılı bir elyaf donatısı üretmek ve yapı malzemelerinde kullanılarak, eğilme dayanımı ve basınç dayanımına olan etkisini gözlemlemektir.“Karbon ve bazalt iplikleri belirlenen 115 büküm sayısı altında bileşimleri ”Versiyon 1: Bazalt Elyaf+Bazalt Elyaf, Versiyon 2: Karbon Elyaf + Bazalt Elyaf ve Versiyon 3: Karbon Elyaf+Karbon Elyaf“ olmak üzere üç farklı elyaf bileşiminde bükülmüştür. Bükülen iplikler, kimyasal bağlayıcı ve tutucu görevi gören ”Bisfenol A Reçinesi" ile kaplanarak bir endüstriyel kurutma fırını içerisinde kurutulmuştur. Kimyasal kaplama ve kurutma işlemi sonrasında bir forma bürünen iplikler, farklı beton elyafı boylarının betonun özelliklerine olan etkisini gözlemlemek amacıyla 2 cm, 3 cm ve 4 cm boylarında kırpılarak betonda kullanıma hazır hale getirilmiştir. Beton içerinde farklı dozajlarda beton elyafı kullanımlarının ne gibi sonuçlar vereceğinin gözlemlenmesi amacıyla kırpılmış elyaflar, beton mekanik mukavemet testi numuneleri içerisinde 2 g, 3 g ve 4 g dozajlarında kullanılmıştır. Beton numuneleri 2, 7, 28 ve 90 günlük kürlenme sürelerine göre değerlendirilmiştir. Deney sonuçlarının genel ortalamalarına göre bakıldığında şahit numunelere oranla; Versiyon 1'in 2, 7, 28 ve 90 günlük numunelerinin eğilme dayanımlarının %12.61, basınç dayanımlarının %8.71, versiyon 2'nin 2, 7, 28 ve 90 günlük numunelerinin eğilme dayanımlarının %7.24, basınç dayanımlarının %9.67, versiyon 3'ün 2, 7, 28 ve 90 günlük numunelerinin eğilme dayanımlarının %2.36, basınç dayanımlarının %9.35 oranlarında artışlar olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this master thesis study is to eliminate the application difficulties caused by the unit volume weights of existing fibers with concrete, by obtaining macro-structured forms with basalt and carbon fibers, which have a relatively low use in the sector, by using local resources and technologies that are easy to apply, economical. To produce a macro-structured fiber reinforcement that can be produced and to observe its effect on flexural strength and compressive strength by using it in building materials.“Carbon and basalt yarns were spun in three different fiber compositions under the determined number of twists of 115: ”Version 1: Basalt Fiber+Basalt Fiber, Version 2: Carbon Fiber+Basalt Fiber and Version 3: Carbon Fiber+Carbon Fiber“. Twisted yarns, It was coated with ”Bisphenol A Resin", which acts as a chemical binder and retainer, and dried in an industrial drying oven. The yarns, which took a form after chemical coating and drying, were produced in 2 cm, 3 cm and, 4 cm lengths in order to observe the effect of different concrete fiber lengths on the concrete properties. It is made ready for use in concrete by shearing. Crimped fibers were used in concrete mechanical strength test samples at dosages of 2 g, 3 g, and 4 g in order to observe what results would be obtained by using different dosages of concrete fiber in concrete. Concrete samples were 2, 7, 28, and 90 days old. evaluated according to the curing times. The general average of the test results compared to the witness samples; The flexural strength of the 2, 7, 28, and 90-day samples of version 1 is 12.61%, the compressive strength is 8.71%, the 2, 7, 28, and 90-day samples of version 2 have a flexural strength of 7.24%, the compressive strength is 9.67%, 2, 7, 28 and 90-day samples of version 3 showed an increase of 2.36% in bending strength and 9.35% in compressive strength.