Alopesi areatalı hastaların stresli yaşam olayları karşısında stresle baş etme yöntemlerinin ve bilişsel duygu düzenleme mekanizmalarının araştırılması
Cognitive emotion regulation and stress coping mechanisms of alopecia areata patients with stressful life events
- Tez No: 720700
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ALTUNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Deri ve beyin arasındaki ilişki çift yönlüdür. Otoimmün patogenez üzerinde daha çok durulmasına rağmen etyolojisi tam anlaşılmayan Alopesi Areata (AA)nın, stres sıklıkla bahsedilen bir nedeni ve sonucudur. Bu sebeple biz de AA'lı hastaların stresli yaşam olayları karşısında kullandıkları bilişsel duygu düzenleme stratejilerini ve stresle başa çıkma yöntemlerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 88 AA tanılı hasta ve 88 sağlıklı gönüllü dâhil edildi. Örneklemi oluşturan bireyler ile ilgili bilgi toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan soysodemografik özellikler formu, Yaşam olayları listesi, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ), Stresle Başa Çıkma Yolları Ölçeği(SBTÖ) Hastane anksiyete ve depresyon ölçeği (HADÖ), araştırmacı gözetimi altında araştırmaya katılanlar tarafından dolduruldu. Bulgular: Hasta grubun yaşam olayları sayısı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düşüktü (p=0,002). HADÖ puanlarında hasta grubun anksiyete oranı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p=0,023). Grupların depresyon oranlarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,41) ve BDDÖ alt ölçeklerinde iki grup arasında anlamlı bir fark yoktu. SBTÖ açısından hasta grubunun kontrol grubuna göre iyimser yaklaşım ve sosyal destek arama yaklaşımını istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha çok kullandığı görüldü (P=0,029, P=0,035). Sonuç: Bu çalışmada AA hastaları daha az stres veren yaşam olayı ve daha fazla anksiyete semptomları bildirmiştir. Hasta ve kontol grubu arasında depresyon semptomları açısından anlamlı fark bulunamamıştır. Sağlıklı kontrol ile hasta grubunun BDDÖ sonuçları arasında anlamlı fark bulunmamışken, hastaların SBTÖ'de ''iyimser yaklaşım ''ve ''sosyal destek arama'' yöntemlerini daha fazla kullandıkları görülmüştür. Hastaların daha az yaşam olayı belirtmesi ve stresle başa çıkma tarzı olarak işlevsel yöntemleri daha fazla kullanmasına rağmen anksiyete alt ölçeklerinden sağlıklı gruba göre daha fazla puan almaları hasta grubunun hastalığa bağlı anksiyeteden muzdarip olması ile açıklanabilir. Depresyon alt ölçeğinden alınan puanların iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir faklılık göstermemesi sosyokültürel faktörlere bağlı olabilir. Bu ilişkileri netleştirmek için duygu düzenlemenin tüm basamaklarını içeren ve daha fazla örneklem sayısına sahip çalışmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Aim: The communication between skin and brain is bidirectional. Although autoimmune pathogenesis is more emphasized, the etiology of Alopecia areata(AA) is not fully understood. Stress is thought to be both cause and consequence of AA. Therefore, we aimed to investigate the cognitive emotion regulation strategies and coping methods used by patients with AA in the face of stressful life events. Materials and Methods: 88 patients with AA and 88 healthy volunteers were included in the study. A sociodemographic questionnaire, Life Events Scale, The Cognitive Emotion Regulation Questionnaire (CERQ), Ways of Coping Questionnaire (WCQ), Hospital anxiety and depression scale (HADS) were answered by participants under the supervision of the researcher. Results: The number of life events in the patient group was significantly lower than in the control group (p=0.002). In HADS scores, the anxiety rate of the patient group was significantly higher than that of the control group (p=0.023). There was no significant difference in the depression rates of the groups (p=0.41), and there was no significant difference in the CERQ subscales.