Kuaför ve berberlerin kas iskelet sistemi, vücut farkındalığı ve algılanan stres düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the musculoskeletal system, body awareness and perceived stress level of hairdressers and barbers
  1. Tez No: 720701
  2. Yazar: FATİH KAYHAN TELEF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KILIÇHAN BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Araştırma kuaför ve berberlerin kas iskelet sistemi rahatsızlıkları, vücut farkındalığı ve algılanan stres düzeylerini değerlendirmek ve bu durumlara etki edebilecek faktörleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tipteki bu araştırma Muğla ili Milas ilçesindeki mahallelerde faaliyet gösteren 62 kuaför ve 57 berber katılımcı ile gerçekleştirildi. Katılımcıların yaş, cinsiyet, meslek, meslekteki çalışma yılı, günlük çalışma süresi, ayakta kalma süresi, mola süresi, düzenli egzersiz alışkanlığı, ağrı kesici kullanımı ve doktor tarafından tanısı konulan kas iskelet sistemi problemi varlığı sosyodemografik veri formu aracılığıyla alındı. Kas iskelet sistemi rahatsızlıklarını değerlendirmek için Cornell Kas İskelet Sistemi Rahatsızlıkları Anketi, vücut farkındalığını değerlendirmek için Vücut Farkındalığı Anketi ve algılanan stres düzeyini değerlendirmek için Algılanan Stres Ölçeği kullanıldı. Araştırmaya katılan kuaförlerin %96.8'i, berberlerin ise %78.9'u son 7 günde vücudunun herhangi bir bölümünde ağrı, sızı veya rahatsızlık şikâyeti olduğunu belirtmiştir. Kas iskelet sistemi şikâyetlerinin vücut bölümlerine göre dağılımında kuaförlerde en fazla etkilenen bölgeler sırt (%54.8), el bileği (%53.2) ve bel (%48.4) iken berberlerde ise bel (%49.1), diz (%38.6) ve sırt (%35.1) olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to evaluate the musculoskeletal disorders, body awareness and perceived stress levels of hairdressers and barbers and to examine the factors that may affect these situations. This cross-sectional study was conducted with 62 hairdressers and 57 barbers operating in Milas town of Muğla province. Age, gender, occupation, years of work in the profession, daily working time, standing time, break time, regular exercise habit, use of painkillers, and presence of musculoskeletal problems diagnosed by the doctor were obtained through the sociodemographic data form. The Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnaire was used to assess musculoskeletal disorders, the Body Awareness Questionnaire to assess body awareness, and the Perceived Stress Scale to assess perceived stress level. %96.8 of the hairdressers and %78.9 of the barbers who participated in the research stated that they had pain, aches or discomfort in any part of their body in the last 7 days. In the distribution of musculoskeletal complaints according to body parts, the most affected areas in hairdressers are the back (%54.8), wrist (%53.2) and waist (%48.4), while in barbers, the waist (%49.1), knee (%38.6) and back (%35.1).