Alopesi areatalı hastalarda serum sitokin düzeyleri, anksiete ve depresyon ilişkisi
- Tez No: 194056
- Danışmanlar: Y.DOÇ. YUNUS SARAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
1.ÖZETAlopesi areata (AA) saçlı deri, sakal bölgesi, kaş kirpik ve aksilladaki kıllarınsubjektif belirti olmaksızın odaklar şeklinde dökülmesi ile karakterize bir hastalıktır.Bazen spontan olarak gerileyebilirse de bazen de progresyon göstererek tüm saçlı deriyive diğer vücut kıllarını tutabilir.AA etyopatogenezi hala belirsiz olmakla birlikte immün fonksiyon bozukluğu,ve stres gibi faktörler üzerinde durulmaktadır.Bu çalışmanın amacı AA ile depresyon, anksiete ve serum sitokinlerindeninterlökin (IL)-1, IL-6, IL-8, IL-10 arasındaki muhtemel ilişkiyi ortaya çıkarmak vearalarında korelasyon olup olmadığını araştırmaktır.Çalışmaya kliniğimizde AA tanısı alan 43 hasta prospektif olarak alındı. Yaş vecinsiyet uyumlu 30 sağlıklı kişi kontrol grubu olarak alındı. Hastaların yaş, cinsiyet,hastalık süresi, hastalık lokalizasyonu, şiddeti ve eşlik eden hastalıklar not edildi.16 yaşüstü erişkin hasta ve kontrol grubuna Hamilton depresyon-anksiete değerlendirmeölçekleri; 7-16 yaş arası çocuk hastalara çocuklar için depresyon ölçeği anketleridolduruldu. Hasta ve kontrol grubunda serumda IL-1, IL-6, IL-8, IL-10 düzeyleriELISA yöntemiyle bakıldı.Hastaların 31'i erkek, 12'si kadın olup yaş ortalaması 23.42±11.41 idi. Ortalamahastalık süresi 15.54±36.37 ay idi. Hasta ve kontrol grubu arasında serumsitokinlerinden IL-1, IL-6, IL-8, IL-10 düzeyleri açısından anlamlı fark gözlenmedi(P>0.05). AA'lı hastaların %50'sinde, kontrol grubunun %30'unda depresyon; AA'lıhastaların %63'ünde, kontrol grubunun %23.3'ünde anksiete mevcuttu (herikisi içinP
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACTAlopecia areata (AA) is a disease characterized by loss of hair effecting scalp,beard, eyebrow and eyelash. Though AA may spontaneously resolve, occasionaly itmay show progression and involve all the entire scalp and the other body hairs.Although the etiopathogenesis of AA is still not clear, the factors such asdysfunction of the immune system and stress are accused.The aim of this study was to evaluate the possible association between AA anddepression, anxiety, serum cytokines interleukin (IL)-1, IL-6, IL-8, IL-10 and toinvestigate wheather there is a correlation among these.43 patients with AA diagnosed in our clinic was enrolled to the study. Age andsex matched 30 healthy individuals served as control group. Th age, sex, duration,localization and severity of the disease and other accompanying disorders were noted.Hamilton depression-anxiety scala were used with the age over 16 years old. For thechildren between 7-16 years old children?s depression questionnaire were filled. Inaddition serum cytokines IL-1, IL-6, IL-8, IL-10 levels were analyzed by ELISAmethod in both groups.31 of the patients were male and 12 female with a mean age of 23.42±11.41.Mean duration of the disease was 15.54±36.37 months. No significant difference wasobserved between patient and the control groups with respect to serum cytokines IL-1,IL-6, IL-8, IL-10 (P>0.05).