Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp fakültesi araştırma görevlilerinin ilaç alerjisi ve anafilaksi yönetimi
Drug allergy and anaphylaxis management of Ondokuz Mayis University Fakulty of medicine research assistants
  1. Tez No: 720739
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YASİN SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
AMAÇ: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışan araştırma görevlilerinin ilaç alerjisi ve anafilaksi hakkındaki bilgi durumlarının ve tutumlarının klinik uygulamalarını nasıl etkilediğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Kesitsel tipte tanımlayıcı araştırma tipindeki çalışma 25.06.2021–25.09.2021 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde araştırma görevlisi olarak çalışmakta olan 582 araştırma görevlisinden çalışmaya katılmayı kabul eden 269 araştırma görevlisi ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde“IBM SPSS 22.0”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: This study was conducted to determine how the knowledge and attitudes of research assistants working at the Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Hospital about drug allergy and anaphylaxis affect their clinical practice. MATERIALS AND METHODS: The cross-sectional descriptive study was conducted between 25.06.2021 and 25.09.2021, with 269 research assistants out of 582 research assistants working as research assistants at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine. Questionnaire form was used as data collection tool.“IBM SPSS 22.0”was used in the analysis of the data. A p value of