Tandem (Yamaç paraşütü) sporcularının biyomotorik özellikleri, irtifaya bağlı bazı hormonal düzeyleri ve kan parametrelerinin incelenmesi
Investigation of the biomotoric features, some altitude dependent hormonal levels and blood parameters of tandem (Paragliding) athletes
  1. Tez No: 720745
  2. Yazar: TOLGA ALTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı tandem-yamaç paraşütü pilotlarının biyomotorik özellikleri, irtifaya bağlı kan parametreleri ve bazı hormon düzeylerinin akut ve kronik olarak incelenmesidir. Çalışmaya yaşları 20 ve üzeri olan, 18 profesyonel sporcu katılmıştır. İstatiksel hesaplamalar SPSS (version 22.0) programında yapılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini anlamak için Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır. Akut olarak uçuş öncesi ve uçuş sonrası, kronik olarak ise sezon başlangıcı ve sezon sonu (4 ay) test verileri incelendiğinde bu süre içerisinde meydana gelen değişimleri belirlemek için tekrarlayan ölçümlerde normallik dağılımlarına göre Paired Sample T Testi ve Wilcoxon test yöntemleri kullanılmıştır. Dönem farklılıklarının etki derecesini karşılaştırmak için normal dağılan değişkenler bağımlı örneklemler için (paired) t-testi, normal olmayanlar için ise Wilcoxon rank testi kullanılmıştır. Yaş, tandem deneyimi (yamaç paraşütü) ve sezon boyunca gerçekleştirilen uçuş sayısı değişkenleri ile kan ve hormon değerleri arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemek için Pearson Korelasyon anaizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the biomotoric characteristics, altitude-related blood parameters and some hormone levels of tandem-paragliding pilots acutely and chronically. Eighteen professional athletes aged 20 and over participated in the study. Statistical calculations were made in SPSS (version 22.0). Shapiro-Wilk test was used to find out whether the data were normally distributed or not. When the pre-flight and post-flight test data were analyzed acutely, and the test data at the beginning of the season and at the end of the season (4 months) were examined, Paired Sample T Test and Wilcoxon test methods were used according to normality distributions in repeated measurements to determine the changes that occurred during this period. To compare the effect of period differences, the (paired) t-test was used for normally distributed variables for dependent samples, and the Wilcoxon rank test for non-normal ones. Pearson Correlation analysis was conducted to determine whether there is a relationship between age, tandem (paragliding) experience and number of flights during the season, and blood and hormone values.