Hedef haberleşme sistemlerinin etkin karıştırılması için karıştırıcı tahsisi
Determination of jammer allocation for effective jamming of target communication systems
  1. Tez No: 887329
  2. Yazar: YARKIN SARGIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
RF (radyo frekans) karıştırma kablosuz ağda çalışan bir bileşenin diğer bileşenler ile haberleşmesini güçleştiren veya tamamen engelleyen bir eylemdir. Genellikle yüksek güvenlik gerektiren ve haberleşmenin engellenmek istendiği ortamlarda uygulanmaktadır. RF karıştırıcılar, karıştırılmak istenen cihazlardan çok daha yüksek güçte ve aynı frekansta sinyaller yayınlamaktadır. Aynı frekansta çok yüksek güçte baskılama amacıyla yayınlanan elektromanyetik sinyal ile vericiden yayılan sinyalin birleşimi almaçta hedef sinyalin çözümlenmesini uygulanamaz hale getirmektedir. RF karıştırma, elektronik harpte sıklıkla kullanılan bir araçtır. Bir başka bakış açısıyla, belirli frekansların girişime uğratılması da karıştırmaya sebebiyet verebilecek bir durumdur. Girişim, istenmeyen etki olarak ifade edilmektedir. Fakat, bilinçli bir şekilde uygulanan girişim de istenilen sinyalin karıştırılmasını sağlayacaktır. Bu tez çalışmasında konumu bilinen hedef haberleşme sistemlerinin etkin karıştırılabilmesi için sinyal karıştırıcı etkisinin hesaplanarak; konumunun belirlenmesi ve hedef haberleşme sistemine karıştırıcı tahsisinin yapılması çalışılmıştır. Aynı zamanda, kaba kuvvet algoritması, parçacık sürü optimizasyonu algoritması ve genetik algoritmadan yararlanılarak, hedef haberleşme sistemine karıştırıcı ataması yapılarak; karıştırıcılar için uygun konuşlanma yerleri belirlenmiştir. Sinyal karıştırıcıların kabiliyet ve imkanları, çevresel koşullar da gözetilip, hedef haberleşme sistemlerinin maksimum kapsanması ve konum optimizasyonu yapılmıştır. Bu kapsamda; senaryoyu zorlayacak karıştırıcı sayıları arttıkça çözüm süresinin uzadığı görülmüştür. Parçacık sürü optimizasyonunun çözüm üretmede en hızlı olduğu görülerek çözüm üretme hızını sırasıyla genetik algoritma ve kaba kuvvet algoritmasının takip ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
RF (Radio Frequency) jamming is an action that complicates or completely obstructs the communication of a component operating in a wireless network with other components. It is typically applied in environments requiring high security where communication needs to be prevented. RF jammers emit signals at much higher power and on the same frequency as the devices they intend to jam. The combination of the electromagnetic signal broadcast at a very high power on the same frequency as the transmitter's signal makes it impossible to decipher the target signal in the receiver. RF jamming is a commonly used tool in electronic warfare. From another perspective, interference with specific frequencies can also lead to jamming. Interference is described as an unwanted effect. However, deliberately applied interference will also result in the mixing of the desired signal. In this thesis report, an effort has been made to calculate the jamming effect for effective jamming of known-location target communication systems. The determination of the location and allocation of the jammer to the target communication system were studied. Simultaneously, utilizing brute force, particle swarm optimization and genetic algorithm methods, the allocation of the jammer and the target communication system were determined, and suitable locations for the jammers were described. The capabilities and possibilities of signal jammers were considered, taking into account environmental conditions, with the aim of optimizing the location by adhering to criteria such as maximizing the prevention of target communication systems. Increasing the number of systems directly extends the solution time. The best solution creation time seen while running particle swarm optimization algorithm followed by genetic algorithm and brute force algorithm.