Görsel mağaza tasarımı kapsamında mobilya mağazalarının kurumsal kimlik ve mekan oluşumu bağlamında örneklerle irdelenmesi
Examination of furniture stores with examples within the context of corporate identity and space formation within the scope of visual store design
  1. Tez No: 720809
  2. Yazar: ROŞNA AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN ÖZSIRKINTI KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Mobilya mağazaları tüketicilerin yaşam alanlarını en güzel şekilde oluşturabilmeleri için ürün aldığı mağazalar olmaktadır. İnsanlar için yaşam alanlarını tasarlamak ihtiyacın ötesine geçmiştir. İnsanlar kendi yaşam alanlarıyla kendi kimliklerini yansıtmaktadır. Bu nedenle mobilya mağazalarının tasarımı da önem kazanmıştır. Bu durumda mobilya mağazalarının kurumsal kimlikleriyle birlikte görsel mağaza tasarımı kapsamında tasarlanmaları şart olmuştur. Bu çalışmada öncelikle mağazalar hakkında bilgi verilmiş, görsel mağaza tasarım kavramı açıklanmış, kurumsal kimlik kavramı incelenmiş sonrasında ise görsel mağaza tasarımı kapsamında mobilya mağaza bileşenleri ele alınmış, incelenmiştir. Çalışmada aynı zamanda Hamm Design ve Doğtaş Mobilya mağazaları kurumsal kimlikleriyle birlikte görsel mağaza tasarımı kapsamında ele alınmış, incelenmiş, yorumlanmış ve karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak kurumsal kimlikleriyle paralel olarak görsel mağaza tasarımına dikkat edilerek tasarlanmış mobilya mağazalarının müşteri ilgisi, memnuniyeti ve satış stratejisi açısından önemli olduğu saptanmıştır. Bu bağlamda müşteri alışveriş deneyimini rahat ve pozitif bir şekilde yaşamakta, alışveriş davranışları pozitif yönde etkilenmektedir. Mobilya mağazalarında, mobilyaların daha iyi sergilenebilmesine büyük katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Furniture stores are stores where consumers buy products so that they can create their living spaces in the most beautiful way. Designing living spaces for people has gone beyond necessity. People reflect their own identities with their living spaces. For this reason, the design of furniture stores has also gained importance. In this case, it became necessary for furniture stores to be designed within the scope of visual store design together with their corporate identities. In this study, firstly, information about the stores was given, the concept of visual store design was explained, the concept of corporate identity was examined, and then the furniture store components were discussed and examined within the scope of visual store design. In the study, Hamm Design and Doğtaş Furniture stores, together with their corporate identities, were handled, examined, interpreted and compared within the scope of visual store design. As a result, it has been determined that furniture stores designed with attention to visual store design in parallel with their corporate identities are important in terms of customer interest, satisfaction and sales strategy. In this context, the customer experiences the shopping experience comfortably and positively, and their shopping behavior is positively affected. In furniture stores, it makes a great contribution to better display of furniture.