Deprem yükü altındaki bir yapının bım bazında hasar tahmini
BIM-based damage estimation of a building under earthquake loading
- Tez No: 720811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL SANRI KARAPINAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ELİF ÖZSOY ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, 4 katlı betonarme çerçeve bir binada olası deprem hasarını tahmin etmek ve buna bağlı ekonomik kaybı değerlendirmek için BIM tabanlı bir analiz sunulması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, birinci bölüm, tezin kapsam ve amaçlarını özetlemiş olup, literatürdeki ilgili çalışmaları içermektedir. İkinci bölümde ise Yapı Bilgi Modellemesi (BIM)'nin kısaca tanımı yapılmış olup, incelenen binanın mimari ve yapısal modelleri, Autodesk Revit'te BIM bazında geliştirilmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümde, yapının Robot Structural Analysis Professional programı ile üç boyutlu sayısal modeli oluşturulmuş, Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ile bina analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, yapıya ait deformasyonlar elde edilip, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY-2018) kapsamındaki bina düzensizlikleri kontrol edilmiştir. Beşinci bölümde, yapının BIM tabanlı sayısal modelinin sismik etkiler altında davranışı Doğrusal Zaman Tanım Alanında Analiz Yöntemi ile elde edilmiştir. Bu sayısal analiz sonucunda, Federal Acil Durum Yönetim Ajansı'na (FEMA P-58) göre binanın hasar ve kayıp tahminlerinde kullanılmak üzere, deprem talep parametreleri (EDP'ler) olarak tanımlanan göreli kat ötelemeleri ve maksimum kat ivmeleri elde edilmiştir. Son bölümde ise yapının elde edilen EDP'leri kullanılarak, Performans Değerlendirme Hesaplama Aracı (PACT) ile depreme bağlı hasar ve ekonomik kayıp tahminleri gerçekleştirilmiştir. Bu şekilde, bu çalışmada uygulanan BIM tabanlı kayıp tahmini prosedürü ile sismik hasar ve onarım maliyeti tahminini elde etmedeki zorluklar aşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this MSc thesis, it is purposed to present a BIM-based analysis to estimate the potential seismic damage and assess consequent economic losses of a 4-story RC frame building. Within this context, the first chapter is devoted to the scope and objectives of the thesis including the related literature review. In the second chapter, the brief description of Building Information Modeling (BIM) is made and the architectural and structural models of the studied building is developed on the basis of BIM in Autodesk Revit. In the third and fourth chapters, a three-dimensional numerical model of the structure is created by the Robot Structural Analysis Professional program and analyzed with the Equivalent Seismic Load Method. As a result of the analysis, deformations of the structure are obtained and irregularities within the scope of Turkish Building Earthquake Regulation (TBDY-2018) are checked. In the fifth chapter, the characteristics of the BIM-based model are designed in the structural analysis program to evaluate the seismic response of the structure under the specified seismic actions. Then, the results of the analysis are put forward using the Linear Time History Analysis. Engineering demand parameters (EDPs) which are interstory drift ratios and peak floor accelerations, are derived from the analysis to be used in the further stages of this study for the damage and loss estimation with respect to the Federal Emergency Management Agency (FEMA P-58). Finally, by using the obtained EDPs of the structure, the damage and economic loss calculations were performed on the Performance Assessment Calculation Tool (PACT). As a result, the challenges in obtaining the seismic damage and repair cost estimation is overcome by the BIM-based loss estimation procedure implemented in this study.